piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaMieszkanie i WnętrzaZalety i wady pomp ciepła

Zalety i wady pomp ciepła

Obecnie coraz częściej szuka się różnych alternatyw dla klasycznych sposobów ogrzewania, które będą tańsze i bardziej ekologiczne. Jednym z ciekawszych rozwiązań i zdobywających coraz większą popularność są pompy ciepła, warto zatem dowiedzieć się, jakie mają one zalety i wady.

Co to są pompy ciepła

Pompy ciepła od jakiegoś czasu są niezwykle popularne. Swoją pracą przypominają nieco lodówkę, w każdym razie wykorzystuje się w nich dokładnie ten sam mechanizm. Tyle że lodówki chłodzą wnętrze, natomiast zadaniem pomp ciepła jest jego ogrzanie, i wywiązują się z tego doskonale. Urządzenia te składają się z trzech głównych bloków. Pierwszym z nich jest źródło ciepła, może to być powietrze, grunt lub woda. Każde z tych źródeł ma inne właściwości, i wymaga odmiennego mechanizmu. Pobrana energia zostaje następnie skumulowana w pompie ciepła, i ostatecznie przekazana do odbiorników, którymi mogą być na przykład grzejniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu powoli eliminowane są z użycia dotychczasowe metody ogrzewania, przede wszystkim kotły. Pompy ciepła są dużo bardziej ekologiczne, zwłaszcza jeśli do ich zasilania wykorzystuje się energię pochodzącą z wiatru czy światła słonecznego.

Zalety pomp ciepła

Tak duża popularność pomp ciepła nie bierze się z niczego. Posiadają one szereg zalet, które sprawiają że montaż tego urządzenia jest świetną inwestycją. Spośród tych zalet najczęściej wymienia się:

  1. Brak obsługi

W przeciwieństwie do pieców węglowych czy innych rozwiązań pompy ciepła nie wymagają ciągłej obsługi. Wystarczy raz wszystko ustawić, i później przez długi okres czasu urządzenie będzie działać bez konieczności stałego nadzoru. Takie rozwiązanie jest przydatne szczególnie dla osób, które żyją aktywnie i często nie ma ich w domu.

  1. Oszczędność

Pompy ciepła do swojego działania potrzebują energii elektrycznej, ale stanowi ona niewielki procent tego, co trzeba by było zapłacić przy klasycznych sposobach ogrzewania. Dodatkowo jeśli korzysta się z odnawialnych źródeł energii, to rachunki za prąd można ograniczyć praktycznie do zera. 

  1. Ekologia

Podczas działania pompa ciepła nie wydziela żadnych spalin, pyłów ani innych substancji. Dzięki temu jest chronione nasze środowisko, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach ogrzewania. Wprawdzie podczas produkcji prądu niezbędnego do działania są produkowane spaliny w elektrowni, ale są one znacznie mniej szkodliwe niż te wytwarzane w domach jednorodzinnych.

  1. Bezpieczeństwo

Brak spalin, otwartego ognia, pojemników na paliwo czy instancji gazowej powodują, że pompy ciepła uważane są za jeden najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania. Nie ma w nich ryzyka zaczadzenia czy wybuchu, a samo urządzenie jest zaprojektowane i wykonane w taki sposób, że praktycznie niemożliwe jest, żeby coś poważnego z nim się stało.

  1. Łatwy montaż

Sam montaż pomp ciepła jest stosunkowo prosty i mało wymagający. Dodatkowo urządzenia te cechuje duża elastyczność, można je bowiem montować w większości budynków, zarówno prywatnych domów, jak też bloków czy urzędów.

Wady pomp ciepła

Decydując się na montaż pompy ciepła trzeba się też liczyć z kilkoma wadami. Co prawda nie jest ich dużo, ale trzeba też o nich wspomnieć.

  1. Wysokie koszty instalacji

To chyba najważniejsza wada tego rozwiązania. Zakup i montaż urządzenia to spore obciążenie finansowe, zwłaszcza że inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach. Na rynku funkcjonują jednak różnego rodzaju dofinansowania i programy, które pozwolą zaoszczędzić pewną kwotę.

  1. Uzależnienie od energii elektrycznej

Pompy ciepła do swojej pracy wymagają energii elektrycznej, więc w przypadku jej braku urządzenie przestaje działać. Dlatego też warto pomyśleć albo o alternatywnym ogrzewaniu na wypadek braku zasilania, albo zamontować dodatkowe akumulatory, pozwalające na pracę przez pewien okres czasu.

  1. Hałas

Ponieważ pompy ciepła są urządzeniami mechanicznymi, to emitują jakiś hałas. Dla niektórych osób może on być uciążliwy, dlatego warto o tym też pomyśleć przed zakupem.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze