Obecnie coraz częściej szuka się różnych alternatyw dla klasycznych sposobów ogrzewania, które będą tańsze i bardziej ekologiczne. Jednym z ciekawszych rozwiązań i zdobywających coraz większą popularność są pompy ciepła, warto zatem dowiedzieć się, jakie mają one zalety i wady.
Co to są pompy ciepła
Pompy ciepła od jakiegoś czasu są niezwykle popularne. Swoją pracą przypominają nieco lodówkę, w każdym razie wykorzystuje się w nich dokładnie ten sam mechanizm. Tyle że lodówki chłodzą wnętrze, natomiast zadaniem pomp ciepła jest jego ogrzanie, i wywiązują się z tego doskonale. Urządzenia te składają się z trzech głównych bloków. Pierwszym z nich jest źródło ciepła, może to być powietrze, grunt lub woda. Każde z tych źródeł ma inne właściwości, i wymaga odmiennego mechanizmu. Pobrana energia zostaje następnie skumulowana w pompie ciepła, i ostatecznie przekazana do odbiorników, którymi mogą być na przykład grzejniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu powoli eliminowane są z użycia dotychczasowe metody ogrzewania, przede wszystkim kotły. Pompy ciepła są dużo bardziej ekologiczne, zwłaszcza jeśli do ich zasilania wykorzystuje się energię pochodzącą z wiatru czy światła słonecznego.
Zalety pomp ciepła
Tak duża popularność pomp ciepła nie bierze się z niczego. Posiadają one szereg zalet, które sprawiają że montaż tego urządzenia jest świetną inwestycją. Spośród tych zalet najczęściej wymienia się:
- Brak obsługi
W przeciwieństwie do pieców węglowych czy innych rozwiązań pompy ciepła nie wymagają ciągłej obsługi. Wystarczy raz wszystko ustawić, i później przez długi okres czasu urządzenie będzie działać bez konieczności stałego nadzoru. Takie rozwiązanie jest przydatne szczególnie dla osób, które żyją aktywnie i często nie ma ich w domu.
- Oszczędność
Pompy ciepła do swojego działania potrzebują energii elektrycznej, ale stanowi ona niewielki procent tego, co trzeba by było zapłacić przy klasycznych sposobach ogrzewania. Dodatkowo jeśli korzysta się z odnawialnych źródeł energii, to rachunki za prąd można ograniczyć praktycznie do zera.
- Ekologia
Podczas działania pompa ciepła nie wydziela żadnych spalin, pyłów ani innych substancji. Dzięki temu jest chronione nasze środowisko, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach ogrzewania. Wprawdzie podczas produkcji prądu niezbędnego do działania są produkowane spaliny w elektrowni, ale są one znacznie mniej szkodliwe niż te wytwarzane w domach jednorodzinnych.
- Bezpieczeństwo
Brak spalin, otwartego ognia, pojemników na paliwo czy instancji gazowej powodują, że pompy ciepła uważane są za jeden najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania. Nie ma w nich ryzyka zaczadzenia czy wybuchu, a samo urządzenie jest zaprojektowane i wykonane w taki sposób, że praktycznie niemożliwe jest, żeby coś poważnego z nim się stało.
- Łatwy montaż
Sam montaż pomp ciepła jest stosunkowo prosty i mało wymagający. Dodatkowo urządzenia te cechuje duża elastyczność, można je bowiem montować w większości budynków, zarówno prywatnych domów, jak też bloków czy urzędów.
Wady pomp ciepła
Decydując się na montaż pompy ciepła trzeba się też liczyć z kilkoma wadami. Co prawda nie jest ich dużo, ale trzeba też o nich wspomnieć.
- Wysokie koszty instalacji
To chyba najważniejsza wada tego rozwiązania. Zakup i montaż urządzenia to spore obciążenie finansowe, zwłaszcza że inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach. Na rynku funkcjonują jednak różnego rodzaju dofinansowania i programy, które pozwolą zaoszczędzić pewną kwotę.
- Uzależnienie od energii elektrycznej
Pompy ciepła do swojej pracy wymagają energii elektrycznej, więc w przypadku jej braku urządzenie przestaje działać. Dlatego też warto pomyśleć albo o alternatywnym ogrzewaniu na wypadek braku zasilania, albo zamontować dodatkowe akumulatory, pozwalające na pracę przez pewien okres czasu.
- Hałas
Ponieważ pompy ciepła są urządzeniami mechanicznymi, to emitują jakiś hałas. Dla niektórych osób może on być uciążliwy, dlatego warto o tym też pomyśleć przed zakupem.