wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaCzas WolnyWłasna działka - świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu

Własna działka – świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu

Działki rekreacyjne cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają bardzo przyjemnie spędzać wolny czas. Warto zatem się dowiedzieć jak stać się właścicielem takiej działki oraz co ciekawego można na niej robić.

Własna działka – jak ją nabyć

Właścicielem działki można stać się na kilka sposobów. Pierwszą z nich jest nabycie prawa do użytkowania ogródka działkowego, tak zwanego ROD. Ogródki takie są położone w wielu miejscach naszego kraju, a ich dużą zaletą jest wspólna infrastruktura ogrodowa. Takiej działki nie można kupić na własność, a jest ona jedynie użytkowana. Natomiast wszystko to, co znajduje się na niej, czyli budynki, drzewa i krzewy należą już do osoby dzierżawiącej, i w przypadku przeniesienia własności trzeba za nie zapłacić. W ostatnim czasie ceny takich działek poszły mocno do góry, nierzadko można spotkać oferty opiewające nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Drugą możliwością na to, żeby mieć swój kawałek ziemi do odpoczynku, jest kupno typowej działki rekreacyjnej. Ceny takich są bardzo zróżnicowane w zależności od położenia i stanu prawnego. Decydując się na taki zakup trzeba mieć świadomość tego, że mogą istnieć liczne ograniczenia związane z tym, jaki charakter ma działka i jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego.

Jakie możliwości daje własna działka

Posiadanie własnej działki to oczywiście szereg obowiązków z tym związanych, ale też i liczne korzyści. Coraz więcej osób docenia możliwość wyrwania się z czterech ścian w bloku i pojechania odpocząć na łonie natury, ale na działce można robić wiele rzeczy. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby z tym odpoczynkiem się nie zagalopować i nie zacząć przeszkadzać innym, zwłaszcza przy jakiś imprezach czy rodzinnych spotkaniach.

  1. Odpoczynek

Jedną z najważniejszych zalet posiadania własnej działki jest możliwość wypoczynku na niej. Czy to aktywnie pracując przy roślinach i warzywach, czy po prostu siedząc na leżaku i nic nie robiąc. Forma relaksu w dużej mierze zależy od wieku. O ile młode osoby zdecydowanie wolą spotkania towarzyskie i imprezy przy grillu, to starszym zdecydowanie bardziej odpowiada cisza, spokój i możliwość złapania oddechu w kontakcie z naturą.

  1. Możliwość robienia imprez i spotkań towarzyskich

Posiadanie własnej działki to świetna okazja do tego, żeby organizować tam różnego rodzaju spotkania towarzyskie i rodzinne imprezy. Co ważne, wcale nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać, wystarczy kupić trochę składników do grillowania, jakieś napoje i przekąski, i można się bawić przez całe niedzielne przedpołudnie. A jeśli na działce jest jakiś domek, to także w nocy, bo później można się spokojnie położyć do spania.

  1. Własne owoce i warzywa

Osoby ceniące sobie zdrowe odżywianie na pewno będą zadowolone z możliwości pozyskania z działki własnych owoców i warzyw. Nawet niewielki obszar przeznaczony na uprawę wystarczy, żeby w dużym stopniu uniezależnić się od produktów kupowanych w sklepie czy na bazarze. A to nie tylko oszczędności finansowe, ale także zdrowotne – bo uprawiając własne rośliny dokładnie się wie, jak i czym są one nawożone.

  1. Miejsce do zabawy dla dzieci

Działka może być świetnym miejscem na zorganizowanie dla dzieci małego placu zabaw. Wystarczy postawić huśtawkę, niewielki domek czy piaskownicę, i ma się dzieci na wiele godzin z głowy. Dzieci mogą biegać, bawić się i odpoczywać, a co najważniejsze, wszystko na łonie natury. Zawsze można też zaprosić inną rodzinę na spotkanie towarzyskie, dorośli będą wypoczywać w swoim gronie, a dzieci szaleć na trawie.

  1. Aktywność fizyczna

Będąc na działce można leniuchować, a można też aktywnie spędzać wolny czas. Tak naprawdę codzienna pielęgnacja roślin to sporo ruchu i wysiłku fizycznego, który jest tak potrzebny każdemu z nas. Szczególnie taką formę aktywnego wypoczynku preferują osoby starsze. Dla nich pobyt na działce to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także na utrzymanie dobrej formy fizycznej.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze