niedziela, 13 października, 2024
Strona głównaCzas WolnySkóry naturalne, garbowane roślinnie - do czego je wykorzystać?

Skóry naturalne, garbowane roślinnie – do czego je wykorzystać?

Mówi się, że nie ma bardziej szlachetnego i wartościowego materiału jak naturalna skóra. Jest ona głównym celem wszystkich kaletników, którzy bazują tylko i wyłącznie na wysokogatunkowych skórach. Obecnie największym hitem są skóry naturalne garbowane roślinnymi metodami, które posiadają nieskończoną ilość zalet. Najlepsze jest to, że kaletnik tworząc dowolny projekt bazuje na właściwościach skóry sprawiając, że gotowa praca przejmuje jej zalety. Mówiąc w skrócie – projekt uzyskuje takie właściwości jakie posiada materiał! Dlatego ogromna ilość osób poszukuje pasków do spodni, torebek, portfeli czy saszetek wykonanych z wysokogatunkowej skóry. Jednak czym w ogóle jest garbowanie i dlaczego naturalne metody przygotowania skóry dla kaletników są tak istotne?

Garbowanie skóry roślinnymi metodami

Doświadczeni kaletnicy wiedzą, że skóra zawsze powinna być garbowana roślinnymi metodami. Niestety czasem na rynek trafiają skóry garbowane chemicznie, które nie są już tak niesamowite w każdym calu. Jednak po kolei.. Czym w ogóle jest garbowanie?

Garbowanie jest to proces prowadzący do przygotowania skóry do pracy kaletnika. Pochodzi ona ze zwierząt dlatego musi zostać odpowiednio przetworzona i przygotowana do dalszej obróbki. Wszystkie procesy prowadzące do przygotowania skóry do użyteczności nazywa się garbowaniem. Naturalne metody garbowania pozostają wierne otaczającej naturze. Do takiego procesu mogą być wykorzystywane nawet gałęzie, kora czy strąki. Dzięki użyciu takich składników skóra nadal naturalnie pachnie i jest bezpieczna dla ciała człowieka przez co staje się bardzo pożądanym materiałem.

Zobacz: skóra naturalna garbowana roślinnie – CraftPoint

W przypadku garbowania chemicznymi metodami jest nieco inaczej. Garbowanie chemiczne opiera się na użyciu metali na różnych stopniach utlenienia – często chromu (VI). Niestety nawet najdokładniejsze oczyszczanie skóry z owych metali nie jest w stanie usunąć każdego, mikroskopijnego opiłka. Wtedy do sprzedaży trafia skóra, która najnormalniej na świecie może uczulać każdego człowieka. W takiej sytuacji gdy kaletnik wykona przykładowo pasek do spodni może on wywoływać odczyny alergiczne na skórze osoby, która go zakupiła. Do tego garbowanie chemiczne często przytłacza naturalny zapach skóry, który dla wielu osób jest niezwykle ważny.

W jakich projektach warto wykorzystywać skóry naturalne?

Skóra naturalna bardzo dobrze odnajduje się w różnorodnych projektach z działu galanterii skórzanej. Dzięki swoim indywidualnym właściwościom potrafi sprawić, że projekty te są trwałe na lata – nie tracąc przy tym na wyglądzie! Rodzaj wybranego projektu zależy tylko i wyłącznie od zamysłu kaletnika. Niemniej jednak są projekty, które kaletnicy szczególnie uwielbiają wykonywać. Przykładem takiego projektu wykonywanego z naturalnej skóry bydlęcej garbowanej roślinnymi metodami jest pasek do spodni. Dzięki właściwościom skóry takie paski do spodni potrafią przetrwać długie lata codziennego użytkowania. Są grube, nie rozciągają się w trakcie noszenia, a także emanują klasą i elegancją.

Oprócz pasków do spodni wielu facetów dobiera także skórzane portfele. Wiele z takich portfeli wykonywanych jest na zamówienie przez co klient może decydować o jego wyglądzie otrzymując portfel, który jest dosłownie niepowtarzalny. W końcu nie ma dwóch identycznych kawałków skóry dlatego mężczyźni szukający oryginalnego portfela bardzo chętnie powierzają się wizji kaletników, którzy wykonują go własnoręcznie.

Oprócz męskich części garderoby z działu galanterii skórzanej również kobiety mogą znaleźć coś dla siebie. Prawdziwym hitem o nieprzemijającej modzie są skórzane torebki. Kobiety najbardziej chwalą perfekcję wykonania i przede wszystkim odporność na uszkodzenia. Torebki wraz z zawartością często są rzucane w kąt przez co inne, mniej wytrzymałe materiały często pękają. Skórzana torebka jest w stanie przetrwać praktycznie wszystko prezentując się przy tym znakomicie.

Pozostałe przedmioty wykonywane ze skóry

Oprócz powyższych przykładów kaletnicy potrafią także wykonywać inne projekty ze skóry. Bazując na skórach różnej grubości kaletnicy mogą także tworzyć drobne woreczki na biżuterię bądź monety. Skórzane projekty bardzo często współgrają z knifemakerami zabezpieczającymi swoje cenne noże za pomocą skórzanych pochew. Do tego mogą dochodzić grubsze saszetki męskie i damskie, ale także długie i najgrubsze pasy ze skóry do ostrzenia brzytwy. To starodawna metoda, która jednak nie odeszła całkowicie do lamusa. Dalej wielu znamienitych barberów ceniących sobie przywiązanie do korzeni ostrzy swoje brzytwy używając tradycyjnych pasów ze skóry. Nadaje to im charakteru jednocześnie zapewniając idealnie naostrzone narzędzia do swojej codziennej pracy.

Skórzane wyroby kaletnicze – czy jest jakaś bariera?

Mimo wszystko powyższe przedmioty są jedynie przykładami tworzonymi przez znamienitych kaletników. Nie ma żadnych barier blokujących codzienną pracę osób robiących w skórach. Dzisiaj różnorodność sprzętów, akcesoriów i pomocy dla rzemieślników jest bardzo duża. Dlatego można jednoznacznie stwierdzić, że jedyną barierą blokującą kaletnika jest jego wyobraźnia.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze