W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost sieci neuronowych, duży wpływ na to mają coraz większe możliwości obliczeniowe komputerów. Jak się okazuje, takie sieci świetnie sprawdzają się w różnych dziedzinach życia, a coraz chętniej sięgają po nie różne branże biznesu i przemysłu
Co to są sieci neuronowe
W porównaniu z tradycyjnymi algorytmami sieci neuronowe bardziej przypominają działanie ludzkiego mózgu. Do ich tworzenia wykorzystuje się znane powszechnie języki programowania, ale logika ich działania jest zupełnie inna niż typowych programów. Zaliczane są do tak zwanej sztucznej inteligencji, a ich budowa i zasada działania ma przypominać działanie układu nerwowego. To, co niewątpliwie wyróżnia sieci neuronowe, to możliwość uczenia się. Na początku każda sieć jest uczona za pomocą określonej ilości danych wejściowych. Po tym etapie jest już zdolna do normalnej pracy, ale wraz z kolejnymi paczkami informacji może modyfikować i usprawniać swoje działanie. Po uzyskaniu wysokiego stopnia dokładności świetnie sobie radzą ze swoimi zadaniami, a co najważniejsze, robią to znacznie sprawniej niż klasyczne algorytmy. Jest też sporo obszarów, w których tylko one nadają się do rozwiązywania danych problemów, a naukowcy i inżynierowie cały czas szukają nowych rozwiązań i obszarów, w których sztuczną inteligencję można wykorzystać.
Zastosowanie sieci neuronowych
Sieci neuronowe na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Powszechnie są wykorzystywane do przetwarzania obrazów, chętnie korzysta z nich medycyna i oczywiście wojsko. Ale zalety, jakie daje sztuczna inteligencja, dostrzegły także firmy z różnych branż, i albo już zaczęły ją wykorzystywać, albo będą to robić w najbliższym czasie. Generalnie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba analizy dużych zbiorów danych można wykorzystać sieci neuronowe, dzięki swojej szybkości są one w stanie przetworzyć tak duży zakres informacji, którego ludzie nie byliby w stanie sami obsłużyć.
- Analiza zdjęć i filmów
Jednym z głównych zastosowań sieci neuronowych jest przetwarzanie obrazów i filmów. Jak się okazuje zastosowań takich analiz w biznesie jest całkiem sporo, chętnie sięga też po nie medycyna i wojsko. Po nauczeniu sieci neuronowe mogą analizować wolne miejsca parkingowe, rozpoznawać twarze pracowników czy śledzić osoby poruszające się po sklepie. W medycynie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana na przykład do wykrywania potencjalnych nowotworów na zdjęciach rentgenowskich czy tomografii, ale też do diagnostyki wielu schorzeń. Duży potencjał ma analiza zdjęć lotniczych czy pochodzących z satelitów. Dzięki dużemu oddaleniu widać na nich rzeczy niezauważalne z niskiej wysokości, a bardzo w tym mogą wesprzeć sieci neuronowe.
- Przetwarzanie języka
Przetwarzanie języka za pomocą sieci neuronowych może się odbywać w kilku obszarach. Niektóre firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do identyfikacji za pomocą głosu, inne tej technologi zaczęły używać do tłumaczenia z języka migowego na normalny i odwrotnie. Inne rozwiązania idą w kierunku automatyzacji związanej z analizowaną zawartością wiadomości, na przykład maili. Taka sieć może automatycznie odczytywać wiadomości, i na podstawie ich analizy przekazywać do odpowiednich działów lub nawet generować odpowiedzi na zapytania klientów.
- Analizy bankowe
Ze sztucznej inteligencji bardzo intensywnie zaczęły korzystać różnego rodzaju instytucje finansowe. Powszechne wśród banków jest wprowadzanie takich narzędzi do analizy oceny zdolności kredytowej, dzięki temu łatwiej jest wyłapać różnego rodzaju próby wyłudzenia pożyczek. Bardzo dobrze sieci neuronowe radzą sobie w obszarach analitycznych. Spora ich ilość została zaprojektowana pod kątem wspomagania przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, przy odpowiednim nauczeniu są w stanie przewidzieć spadki lub wzrosty na giełdzie. Ale tam gdzie są klienci pojawia się również chęć zaproponowania im optymalnie dobranych produktów. I w takich zadaniach sztuczna inteligencja także sobie doskonale radzi.