wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaTechnologiaRodzaje matryc w monitorach - która będzie najlepsza

Rodzaje matryc w monitorach – która będzie najlepsza

Decydując się na zakup nowego monitora trzeba przede wszystkim wybrać rodzaj matrycy. Jest to bowiem bardzo ważny element wyświetlacza, bezpośrednio przekładający się na jakość obrazu i komfort pracy.

Rodzaje monitorów

Jeszcze kilkanaście lat temu na naszych biurkach królowały duże, nieporęczne monitory CRT, których obraz niekoniecznie należał do najlepszych. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się płaskich monitorów, które obecnie królują na rynku. Jak się jednak okazuje, produkowane są one w dwóch technologiach, które różnią się od siebie parametrami i jakością wyświetlanego obrazu.

  1. LCD

Matryce LCD są matrycami ciekłokrystalicznymi. Składają się z dwóch warstw ciekłych kryształów, które mogą blokować lub układać promienie słoneczne. Zmiany te następują pod wpływem przyłożonego pola elektromagnetycznego, co umożliwia tworzenie różnych kolorów. Matryce LCD składają się z punktów zwanych pikselami, a każdy z takich pikseli posiada dodatkowo trzy różne kolory, zielony, niebieski i czerwony. Ważną rzeczą przy matrycach LCD jest podświetlanie, które jest niezbędne do tego, żeby w ogóle zobaczyć obraz. Zaletą tych matryc jest niska cena i ładne odwzorowanie kolorów, ale mają one gorsze odwzorowanie czerni.

  1. LED

Matryce LED zbudowane są z diod elektroluminescencyjnych, w kolorach zielonym, niebieskim i czerwonym. Każda taka trójka tworzy tak zwany piksel, czyli punkt na ekranie, który może przyjmować jeden z milionów kolorów. Matryce LED dają dobre kąty widzenia, świetnie odwzorowują kolory, w tym czarny, a także zapewniają dobre kąty widzenia. Cechują się dodatkowo dużą żywotnością i energooszczędnością, ale ich wadą jest wyższa cena zakupu.

Rodzaje matryc w monitorach LCD

Matryce LCD mogą mieć różny układ kryształów, co wpływa na jakość obrazu, czas reakcji, a  w ostatecznym rozrachunku także i cenę. Warto zatem wiedzieć, jakie są różnice, żeby dobrze dopasować monitor do swoich potrzeb. Zupełnie innego będzie bowiem potrzebował pracownik biurowy, a innego zapalony gracz, a rodzaj matrycy będzie miał w tym przypadku bardzo duże znaczenie.

  1. Matryce TN

Najtańszymi matrycami LCD są matryce TN, wśród nich niestety zdecydowana większość słabo odwzorowuje kolory i ma znacznie gorszą jakość od innych rodzajów. Z wad można jeszcze wymienić wąskie kąty widzenia, słaby kontrast i sztuczne nasycenie barw, za to mają one szybki czas reakcji, co w niektórych zastosowaniach może być bardzo przydatne. Niewątpliwe dużą zaletą takich matryc jest niska cena, dlatego też bardzo często znajdują one zastosowanie w pracach biurowych i domach, gdzie wysoka jakość obrazu nie jest wymagana. Raczej nie będą z nich korzystać gracze i graficy, którzy potrzebują obrazu o świetnych parametrach.

  1. Matryce IPS

Znacznie droższe, ale też i posiadające znacznie lepszą jakość obrazu, są matryce IPS. W ich przypadku można się tak naprawdę przyczepić odwzorowania czerni, która z uwagi na ułożenie kryształów nie do końca jest idealna. Ale reszta kolorów jest świetnie odwzorowana, obraz jest ostry i wyraźny, a kąty widzenia zadowolą chyba każdego użytkownika. Nowe matryce tego typu posiadają już czas reakcji na akceptowalnym poziomie, co pozwala w pełni cieszyć się nawet z najbardziej dynamicznych gier. Matryce IPS są też chętnie używane przez grafików i osób zajmujących się montażem video, gdzie dobrej jakości obraz jest niezwykle istotny.

  1. Matryce VA

Ostatnim popularnym rodzajem matryc spotykanych w monitorach są matryce VA. Są one pośrednim rozwiązaniem pomiędzy TN a IPS, z jednej strony zapewniają znacznie lepsze parametry obrazu niż modele TN, a jednocześnie mają korzystniejsze ceny. Z uwagi na jakość wyświetlanego obrazu matryce te są chętnie wybierane przez osoby zajmujące się grafiką, ale dysponujące ograniczonym budżetem. Świetnie sobie też radzą w pracach biurowych i użytku domowym, pozwalając zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wśród matryc tego typu wyróżnia się jeszcze dwa ich rodzaje, MVA i PVA, które się różnią kontrastem i czasem reakcji.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze