Wiele osób zamiennie używa określeń przychód i dochód, a tymczasem mają one nieco inne znaczenie. Warto zatem poznać, czym się jedno różni od drugiego, żeby unikać niepotrzebnych pomyłek w tym temacie. To rozróżnienie jest ważne na przykład przy prowadzeniu własnej firmy, ale też przy rozliczeniach podatkowych.
Czym jest przychód
Przychodem nazywamy pieniądze, które dana osoba czy firma uzyskuje z różnych źródeł. Przede wszystkim będą to wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy, wypłacane przez pracodawcę. Ale do przychodu wliczają się też kwoty uzyskane z tytułu wynajmu lub sprzedaży nieruchomości, a w przypadku firm również wszystkie kwoty należne, na przykład pochodzące ze sprzedaży towarów czy wykonywanych usług. Co ważne, w przychodzie dla firm uwzględnia się również te środki, które nie zostały opłacone przez kontrahentów, natomiast wyłącza się z niego zwracane towary oraz udzielane skonta i bonifikaty. W przypadku firm należy jeszcze pamiętać o tym, że do przychodu brana jest kwota netto, czyli bez podatku vat. Wielu osobom może się wydawać, że wysokie przychody to dobra sytuacja ekonomiczna firmy, ale tak nie jest. Przychód nie jest bowiem miarodajnym wyznaczaniem, gdyż nie uwzględnia bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie kosztów związanych z uzyskaniem przychodu.
Czym jest dochód
Wiedząc już, czym jest przychód, można przejść do definicji dochodu. Dochodem nazywamy przychód pomniejszony o wspomniane wcześniej koszty uzyskania. Co może się wiązać z tym, że jeśli koszty będą wyższe niż przychód, to żadnego dochodu nie będzie. W przypadku dochodu rozróżnia się jeszcze dwa jego rodzaje, a mianowicie:
Dochód brutto
Dochód brutto to różnica między przychodem a kosztami uzyskania przed opodatkowaniem
Dochód netto
Dochód netto to różnica między przychodem a kosztami uzyskania po opodatkowaniu
Różnice między dochodem a przychodem
Jak więc widać, podstawową różnicą pomiędzy tymi pojęciami jest to, że w przypadku przychodu nie są uwzględniane koszty jego uzyskania. Czyli innymi słowy, za przychód można uznać wszystkie środki, które wpływają na konto osoby prywatnej lub firmy z tytułu pracy, wykonywanej działalności czy innych źródeł. Natomiast za dochód można uznać środki, które pozostają po odliczeniu wszystkich kosztów, i w praktyce są zyskiem. Warto pamiętać o tej różnicy, bo jest ona naprawdę istotna z finansowego punktu widzenia.
Czym są koszty uzyskania przychodu w firmie
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kosztach. W przypadku osób fizycznych nie mają one aż tak dużego znaczenia, ale w przypadku firm już tak. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że nie wszystkie ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki można zaliczyć do kosztów. Przepisy dość jednoznacznie określają, czym się takie koszty muszą cechować, żeby mogły zostać w taki sposób ujęte. Najważniejsze kwestie to:
Bezpośredni związek z prowadzoną działalności
Dany koszt musi być bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością, co oznacza że wiele zakupów nie mających takiego związku do kosztów nie będą mogły być zaliczone.
Przeznaczenie na cele firmowe
Kolejną ważną kwestią jest to, żeby koszt był przeznaczony na cele firmowe. W szczególności dotyczy to przypadków, gdy pod koszty próbuje się włożyć zakupy ewidentnie robione w celach osobistych. W takim przypadku urzędnicy mogą zakwestionować takie koszty i będzie potrzeba zrobienia korekty.
Prawidłowe udokumentowanie
Wszystkie koszty trzeba też odpowiednio udokumentować. Najlepiej jeśli będzie to zrobione za pomocą faktur, ale przepisy dopuszczają także inne możliwości dokumentowania.
W przypadku kosztów ważne też jest to, że można je podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Te pierwsze są bezpośrednio związane z przychodem, mogą to być na przykład zakupy maszyn i urządzeń, materiałów do produkcji czy towarów do dalszej odsprzedaży. Koszty pośrednie to wszystkie wydatki, które firma ponosi w związku ze swoją działalnością, ale nie są bezpośrednio związane z przychodami.