wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaSportPopularne rodzaje rolek

Popularne rodzaje rolek

Jazda na rolkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza że sport ten nie wymaga dużych nakładów finansowych. Aby w pełni się z tej jazdy cieszyć, to należy odpowiednio dopasować rolki do swoich potrzeb, a jak to najlepiej zrobić przedstawione jest poniżej.

Rodzaje rolek

Kupując rolki trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim ważny jest styl jazdy i umiejętności, ale warto też zwrócić uwagę na komfort i wygodę. Każdy z rodzajów tego sprzętu sportowego ma inne przeznaczenie, dlatego warto je wszystkie poznać, żeby wiedzieć czego szukać.

Rekreacyjne

Najbardziej obecnie popularny rodzaj rolek, chętnie wybierany ze względu na swoje uniwersalne właściwości. Rolki z tej grupy, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do rekreacyjnej jazdy, co nie znaczy że nie da się w nich zrobić bardziej intensywnego treningu. Są łatwe do opanowania nawet przez początkujące osoby, idealnie się sprawdzają na płaskich, równych nawierzchniach. Ich budowa najczęściej zapewnia dobrą wentylację i trzymanie się stopy, co poprawia komfort jazdy. Większość modeli posiada kółka o średnicy od 78 do 84 mm, twardość 82-84A, oraz łożyska SG5 lub ABEC5.

Do szybkiej jazdy

Lekkie, wytrzymałe i dynamiczne świetnie sprawdzają się przy sportowej jeździe, i są chętnie wybierane przez miłośników większych prędkości. Na rynku dostępne są modele z niską i wysoką cholewką, a charakterystyczną ich cechą są duże kółka, o średnicy co najmniej 90 mm. Od właściciela wymagają one odpowiednich umiejętności, dlatego też nie są polecane jako pierwszy wybór. Warto nabyć trochę doświadczenia na zwykłych modelach, gdyż na początku jazda może być wręcz niebezpieczna i trzeba się też przyzwyczaić do mniejszej zwrotności.

Agresywne

Miłośnicy agresywnej jazdy, z dużą ilością skoków i innych figur najczęściej używają dedykowanych do tego rolek. Te znacznie się różnią od innych swoją budową. Przede wszystkim są ciężkie i masywne, z grubą skorupą muszącą wytrzymać uderzenia i przeciążenia, a jednocześnie zapewnić dobrą stabilizację stopy. Zupełnie inne są też kółka – takie modele często mają ich tylko dwa, i do tego znacznie mniejsze od zwykłych. Rolki z tej grupy dedykowane są dla osób dobrze umiejącym jeździć, na pewno są one mocno wymagające z uwagi na swoją budowę i charakterystykę jezdną.

Freestylowe

Rolki freestylowe swoją budową przypominają rolki rekreacyjne, ale występuje między nimi kilka istotnych różnic. Przede wszystkim w modelach freestylowych kółka są ułożone znacznie ciaśniej, prawie nie wystają one za obrys butów. Dzięki temu są one niezwykle zwrotne i dynamiczne, świetnie sprawdzają się nie tylko podczas codziennej jazdy, ale na przykład przy treningu slalomów. Ich skorupa jest lekka, ale bardzo twarda, dzięki czemu stopy mają w niej odpowiednie zabezpieczenie, a jednocześnie nie będą się bardzo męczyć.

Regulowane

W przypadku dzieci świetnie sprawdzają się rolki regulowane, dzięki czemu mogą one rosnąć wraz ze stopą dziecka. Jaka to jest wygoda wiedzą chyba wszyscy rodzice, którzy co sezon muszą kupować nowy komplet obuwia. Dzięki możliwościom regulacji rolki mogą służyć więcej niż jedno lato, a wiele modeli ma dodatkowo płozy z łyżwami, co pozwala też pójść na lodowisko. Producenci oferują takie rolki w kilku różnych zakresach, dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno małe dzieci, jak też i starsza młodzież. Sama regulacja jest bardzo prosta, sprowadza się do naciśnięcia guzika i ustawienia odpowiedniej długości buta.

Z wymienną płozą

Wymienna płoza występuje zarówno we wspomnianych wcześniej modelach regulowanych, jak również w rolkach dla dorosłych. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo ze sprzętu można korzystać cały rok, i na asfalcie i na lodowisku. Jednak z uwagi na właściwości jezdne rolki z tej grupy nie sprawdzą się u zaawansowanych użytkowników, ograniczeniem może być też maksymalna waga. Niemniej jeśli ktoś jeździ wyłącznie rekreacyjnie, to o takim rozwiązaniu może jak najbardziej pomyśleć.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze