niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaUrodaPodstawowe zasady korzystania z solarium

Podstawowe zasady korzystania z solarium

Opalanie w solariach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych. Jednak zbyt częste korzystanie z lamp może negatywnie wpłynąć na zdrowie, dlatego też warto poznać zasady, jakimi należy się kierować przy korzystaniu z solariów.

Dlaczego opalanie w solarium może być szkodliwe

Wiele osób chce mieć piękną opaleniznę przez cały rok, ale w większą część roku nie ma możliwości uzyskania jej w naturalny sposób. Dlatego też takim zainteresowaniem cieszą się pobyty w solariach, w których można uzyskać i podtrzymać piękny, brązowy kolor. Jak pokazują jednak badania, zbyt częste wystawianie skóry na ekspozycję promieni UVA również może być niebezpieczne, i w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do powstania nowotworu. Przez długi czas promieniowanie UVA uważane było za zupełnie nieszkodliwe, ale ostatnio naukowcy bardzo zmienili zdanie na ten temat. Przede wszystkim częste pobyty w solarium przyczyniają się do postarzania skóry, gdyż promieniowanie uszkadza włókna kolagenowe. Podobnie dzieje się z naczyniami krwionośnymi, one również pod wpływem promieni UVA mogą zostać zniszczone, co zaburza przepływ składników odżywczych. O możliwości powstania nowotworów było już wspominane, rezultatem zbyt częstych wizyt na łóżku z lampami może być jeden z najgroźniejszych nowotworów, czyli czerniak.

Podstawowe zasady korzystania z solarium 

To, że promieniowanie z lamp w solariach może być niebezpieczne nie oznacza bynajmniej, że absolutnie nie można z nich korzystać. Wręcz przeciwnie, pójście raz na jakiś czas się opalić, szczególnie zimową porą, przyniesie sporo korzyści i poprawi samopoczucie. Ważne tylko jest, żeby się trzymać pewnych zasad, dzięki którym znacznie zwiększy się bezpieczeństwo.

  1. Korzystanie ze sprawdzonych solariów

Wybierając solarium należy sprawdzić, jakimi lampami ono dysponuje. Często się bowiem zdarza, że urządzenia są sprzed wielu lat, i ich parametry mocno odbiegają od współczesnych standardów. Nie należy się też obawiać poproszenia o informację o parametrach technicznych i przeglądach, bo przecież chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

  1. Odpowiedni czas opalania

Czas opalania powinien być dostosowany do rodzaju skóry, ale też i tego, kiedy ostatnio miała ona styczność z promieniami słonecznymi czy lampami. Należy go jak najbardziej zminimalizować, i nie przebywać w solarium dłużej niż jest to konieczne. Należy unikać wchodzenia pod lampy jeśli tego samego dnia ktoś opalał się na słońcu, a także korzystania z lamp częściej niż raz na 48 godzin. Lekarze zalecają, żeby robić to nawet rzadziej, co 3-4 dni.

  1. Korzystanie z okularów ochronnych

Przed opalaniem koniecznie należy zabezpieczyć oczy, gdyż promieniowanie z lamp jest dla nich bardzo szkodliwe. W żadnym wypadku nie wystarczy ich zamknięcie, należy użyć do tego celu specjalnych okularów. Takie okulary powinien posiadać każdy salon z łóżkami do opalania, jeśli ich nie będzie, to należy zrezygnować z wizyty.

  1. Dezynfekcja kabiny

Kabina przed użyciem powinna być zdezynfekowana, w końcu nie wiadomo kto z niej wcześniej korzystał i jak było z jego higieną. W niektórych salonach standardową procedurą jest czyszczenie po wyjściu klienta, w innych powinny być dostępne preparaty i można samodzielnie zająć się dezynfekcją. Jest to bardzo ważne, bo ograniczy się ryzyko zachorowania na jakieś choroby skóry.

  1. Przygotowanie ciała przed opalaniem

Do opalania nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, ale należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim skóra powinna być sucha, należy również się pozbyć makijażu, bo może on spowodować reakcje alergiczne. Nie powinno się też stosować dezodorantów oraz perfum, bo one tak samo mogą być powodem jakiś podrażnień czy alergii.

  1. Nawilżenie skóry po opalaniu

Nawet kilka minut opalania mocno wysusza skórę, dlatego należy zadbać o jej regenerację po skończonym zabiegu. Najlepiej zrobić to specjalnym kremem po opalaniu, ale zwykły balsam nawilżający też może być.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze