piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTechnologiaNowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach

Producenci samochodów co chwilę wymyślają kolejne systemy, mające poprawić bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Warto zatem poznać, co obecnie jest montowane w pojazdach i jak przekłada się to na codzienną jazdę.

Systemy zabezpieczające przed poślizgiem

Jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji na drodze jest poślizg, gdyż kierowca traci wtedy kontrolę nad pojazdem. Dlatego już wiele lat temu inżynierowie wymyślili kilka systemów wspomagających hamowanie, które po dziś dzień są montowane w samochodach, ale też i ciągle rozwijane. Najważniejsze i najczęściej spotykane to:

  1. ABS

Przez wielu uważany za najważniejszy system bezpieczeństwa, uchronił wielu kierowców przed przykrymi skutkami niekontrolowanego poślizgu. Jego działanie polega na tym, żeby nie dopuścić do blokowania kół podczas hamowania na śliskiej powierzchni. Gdy czujniki wykryją, że koło przestaje się obracać, to siła hamowania jest trochę zmniejszana.

  1. ESP

Z kolei przy ESP, czyli systemie stabilizacji jazdy, czujniki mają za zadanie wykryć sytuację, gdy pojazd zaczyna schodzić ze swojego toru. Wtedy odpowiednie koło jest dohamowywane, co w połączeniu ze zmniejszeniem mocy silnika powoduje przywrócenie kontroli nad pojazdem.

  1. BAS

BAS nazywany jest asystentem hamowania, i faktycznie takie jest jego główne zadanie. W przypadku, gdy kierowca zbyt zdecydowanie naciśnie pedał gazu, szczególnie przy zadziałaniu ABS-u, to system ten wzmocni siłę hamowania przez zwiększenie ciśnienia w układzie hamulcowym

  1. ASR

ASR to system zapobiegający ślizganiu się kół napędowych. Wykorzystuje on do swojego działania czujniki ABS, gdy wykryją one zbyt szybkie obroty koła, to zmniejsza się moc silnika.

  1. EBD

Zaawansowany system rozkładu siły hamowania w celu zapewnienia optymalnego zatrzymania samochodu. Współpracuje z ABS i ESP i potrafi znacząco skrócić dystans, który pokona pojazd przed całkowitym stanięciem.

Systemy zwiększające bezpieczeństwo jazdy

Bezpieczeństwo podczas hamowania jest kluczowe, ale coraz większą uwagę zwraca się także na samą jazdę, Tu również we współczesnych pojazdach pojawiło się wiele nowinek technologicznych, a ich wykaz znajduje się poniżej.

  1. Asystent utrzymania pasa ruchu

Częstym problemem, zwłaszcza przy zmęczeniu, jest niekontrolowana zmiana pasa ruchu. Czujniki i kamery wykrywają, kiedy pojazd przekracza białe linie na jezdni, i alarmują o tym kierowcę za pomocą drgań kierownicy.

  1. TRS

System odczytywania znaków drogowych, których na naszych ulicach często jest dużo za dużo. Znaki odczytywane są za pomocą kamer, a następnie wyświetlane kierowcy. W połączeniu ze wskazaniem prędkościomierza system może też informować o przekroczeniu prędkości przez kierowcę.

  1. ACC

Tempomaty są bardzo przydatne, szczególnie w czasie dłuższych podróży, i od dawna stosowane w samochodach. Producenci poszli krok dalej i dołożyli do klasycznego rozwiązania kontrolowanie odstępu od pojazdów z przodu. Dzięki temu samochód automatycznie będzie zwalniał, gdy odległość zrobi się za mała, oraz przyspieszał gdy pojawi się więcej miejsca.

  1. BLIS

Martwe pole jest bardzo niebezpieczne, bo kierowca nie ma świadomości, że obok znajduje się inny pojazd. System BLIS jest wyposażony w kamery w lusterkach bocznych oraz czujniki w zderzakach, i na podstawie informacji z nich zebranych informuje o tym, czy w martwym polu coś się znajduje.

System informujący o zmęczeniu kierowcy

Takie systemy stają się coraz popularniejsze, czujniki i kamery na bieżąco analizują zachowanie kierowcy i jego reakcje. Jeśli wykryją, że dzieje się coś niepokojącego, na przykład na dłużej zamkną się oczy, to w kabinie kierowcy pojawia się alarm.

Systemów wspomagających bezpieczeństwo jazdy jest jeszcze kilka, i cały czas pojawiają się nowe. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nawet najbardziej zaawansowana elektronika nie zastąpi myślenia i rozsądku na drodze. Owszem, każdy system w jakiś sposób może pomóc w uratowaniu przed wypadkiem, ale jeśli kierowca będzie lekceważył przepisy drogowe lub jego samochód będzie w kiepskim stanie technicznym, to i tak może stać się nieszczęście.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze