niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaTechnologiaNowoczesne metody wykorzystywane w diagnostyce medycznej

Nowoczesne metody wykorzystywane w diagnostyce medycznej

Współczesna medycyna w bardzo dużym stopniu korzysta z nowoczesnych zdobyczy techniki, dzięki temu jest w stanie zapewnić leczenie chorób, z którymi przed laty nie mogła sobie poradzić. Poniżej prezentujemy kilka przykładów technik, które na zawsze odmieniły diagnostykę naszego ciała.

Dlaczego diagnostyka jest tak ważna

Żeby można było jakąś chorobę wyleczyć, przede wszystkim ważna jest wiedza o tym, na co dana osoba choruje. Tu oczywiście wywiad przeprowadzony przez lekarza i obserwacja objawów jest ważna, ale kluczową rolę odgrywa obecnie diagnostyka. Przez ostatnie lata rozwinęła się ona niesamowicie, dając zupełnie nowe możliwości w tym zakresie. Lekarze otrzymali dostęp do zaawansowanych urządzeń, które dają im kompleksową wiedzę o stanie pacjenta, a tym samym umożliwiają podjęcie odpowiedniego leczenia. A cały czas poszukiwane są nowe możliwości i sposoby, a także rozwijane dotychczasowe. Każda nowa generacja sprzętu to jeszcze większa precyzja i dokładność, ale też i mniejsze obciążenia dla samych badanych, jeśli na przykład muszą oni przyjąć jakąś dawkę promieniowania. Faktem jest, że takie urządzenia nie są tanie, ale dzięki szerokiemu dostępowi do niej przez medyków można prawidłowo zdiagnozować liczne choroby, i później skutecznie zająć się ich leczeniem.

Nowoczesne metody diagnostyczne

  1. Rentgen

Mimo że technologia rentgenowska jest znana od wielu lat, to cały czas pojawiają się nowe możliwości w tym zakresie. Pierwsze aparaty wykonywały zdjęcia na kliszach, a pacjenci musieli przyjmować spore dawki szkodliwego promieniowania. Dzięki technicznemu rozwojowi pojawiły się rentgeny cyfrowe, które zupełnie odmieniły ten obszar diagnostyki. Zapewniają one znacznie większą precyzję i dokładność, oferują szereg dodatkowych możliwości, a także do minimum został ograniczony zakres potrzebnego promieniowania. Takie aparaty znajdują się na wyposażeniu specjalistycznych pracowni diagnostycznych, ale dzięki szerokiej dostępności coraz częściej można je spotkać na przykład w gabinetach stomatologicznych.

  1. USG

Dynamiczny rozwój sprzętu diagnostycznego nie ominął także drugiego kluczowego obszaru, jakim jest ultrasonografia. USG to obok rentgena podstawowe wsparcie dla lekarza, wgląd w ciało pacjenta za pomocą tej metody pozwala skutecznie zdiagnozować wiele chorób. Nowoczesne aparaty współpracują z wieloma typami głowic, co umożliwia kompleksowe badanie za pomocą jednego urządzenia. Cały czas pojawiają się też nowe możliwości, jakie otrzymują lekarze. Zaawansowane technologie pozwalają między innymi na obrazowanie 3D i 4D, wykorzystanie podwójnego kolorowego efektu Dopplera czy elastografię tkankową. Niektóre modele mają też możliwość wykrywania nieprawidłowości w tkankach i dokładnego określania granicy struktur.

  1. Tomografia

Niezwykle pomysłowym rozwinięciem klasycznej radiologii stała się tomografia komputerowa. Wykorzystuje się w niej promieniowanie rentgenowskie, ale w nieco inny sposób. Tomografy są dużymi, stacjonarnymi urządzeniami, które są obsługiwane przez wyspecjalizowany personel. Specjalne lampy wysyłają promieniowanie przechodzące przez ciało pacjenta, które jest odbierane przez detektory i obrabiane cyfrowo. Zakres skomplikowania aparatów do tomografii jest bardzo duży, ale dają one ogromne możliwości diagnostyczne, łącznie z trójwymiarowymi rekonstrukcjami wewnętrznych organów.

  1. Rezonans magnetyczny

Do diagnostyki medycznej naukowcy wykorzystali również pole magnetyczne, w urządzeniach do rezonansu magnetycznego. To kolejna bardzo nowoczesna i dająca szerokie możliwości metoda, pozwalająca skutecznie wspierać niemal każdą specjalizację medyczną. Sercem aparatów do rezonansu jest silny elektromagnes, którego działanie powoduje wzbudzenie atomów wodoru. Ich powrót do stabilizacji wiąże się z emisją fali radiowej, i ta fala jest wykrywana przez specjalne detektory. W rezultacie powstaje dokładny cyfrowy obraz badanego obszaru ciała, który następnie trafia do lekarza zajmującego się pacjentem.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze