wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaSportKrótki przegląd rodzajów nart zjazdowych

Krótki przegląd rodzajów nart zjazdowych

Jazda na nartach cieszy się bardzo dużą popularnością, na stokach pojawiają się zarówno doświadczeni narciarze, jak również osoby dopiero poznające piękno tego sportu. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje nart są do dyspozycji, zwłaszcza jeśli ktoś planuje ich zakup dla siebie.

Podstawowe zasady doboru nart

Narty zjazdowe dostępne są w wielu różnych rodzajach, różnią się użytymi materiałami, charakterystyką, parametrami oraz oczywiście ceną. W obszar narciarstwa bardzo mocno wkroczyła technika, co zaowocowało tym, że nowoczesne konstrukcje są bardzo zaawansowane pod względem technologicznym. Kilka różnych wersji, przeznaczonych do zupełnie innego stylu jazdy, kilkunastu producentów i kilkaset czy nawet kilka tysięcy modeli na pewno nie ułatwiają wyboru. Zwłaszcza jeśli narty będzie kupował ktoś, kto nie do końca ma zarówno wiedzę na temat różnic pomiędzy poszczególnymi typami nart, jak również nie zawsze umie określić, czego tak naprawdę potrzebuje i jakie są jego preferencje. Na pewno zanim narty się kupi, warto przejechać się na kilku modelach z wypożyczalni, poznając różnice pomiędzy nimi na pewno ułatwi to ostateczny wybór. Warto też choć trochę zagłębić się w podstawowe informacje na temat przeznaczenia poszczególnych modeli, a na pewno bardzo pomocne będzie poproszenie o pomoc doświadczonego sprzedawcę.

Rodzaje nart zjazdowych

Narty zjazdowe są oferowane w wielu różnych rodzajach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich podział jest mocno umowny, i model u jednego producenta zaliczony do jakiejś grupy u drugiego będzie w zupełnie innej. Dlatego też należy do takich podziałów podchodzić ostrożnie, sprawdzając także najważniejsze parametry, takie tak długość, szerokość oraz promień skrętu

Narty dla początkujących

Jak sama ich nazwa wskazuje, są to modele przeznaczone dla osób, które dopiero zaczynają się uczyć jeździć. Bardzo dobrze sprawdzają się na łagodnych, dobrze utrzymanych stokach, są stosunkowo lekkie i miękkie. Łatwo na nich opanować podstawy, gdyż nie wymagają dużych umiejętności i wybaczają wiele błędów. Ale też trzeba pamiętać, że jeśli ktoś będzie robił postępy, to szybko trzeba się będzie przesiąść na bardziej zaawansowany model.

Narty allround

Najbardziej popularna obecnie kategoria nart, które będą się nadawać zarówno dla już coś umiejących amatorów, jak również dla osób, które już mają spore pojęcie o jeździe. Bardzo dobrze sprawdzają się na typowych stokach, a dzięki większej sztywności jazda staje się odpowiednio płynna i dynamiczna. Deski najczęściej mają szerokość od 65 do 70 mm, a promień skrętu wynosi do 13 metrów.

Narty allmountain

Dość długie, nieco szersze od modeli allround i mające większy promień skrętu są świetnym wyborem dla osób potrzebujących uniwersalnych nart, sprawdzających się w większości sytuacji. Dzięki swojej uniwersalności dobrze sprawdzają się jako pierwszy wybór, choć na samym początku wymagają jednak pewnych umiejętności. Odwdzięczają się za to świetną zabawą zarówno na utwardzonych stokach, jak również na miękkim podłożu.

Narty race

Szybkie, dynamiczne, ze świetnym trzymaniem, ale za to wymagające dużych umiejętności. Narty z tej rodziny przeznaczone są dla osób szukających mocniejszych wrażeń na stoku, pozwalają na agresywną jazdę, oferując świetne właściwości ślizgowe. Można ich używać na co dzień, bardzo dobrze sprawdzają się także w różnego rodzaju zawodach. Generalnie wśród tej rodziny można dodatkowo wyróżnić dwa rodzaje nart race, to znaczy slalomowe i gigantowe. Pierwsze są krótsze i zwrotniejsze, pozwalając na łatwe manewrowanie w ciasnych zakrętach. Narty gigantowe są dłuższe i szersze, ich zadaniem jest pokonywanie tras przy pomocy szerokich łuków.

Narty freestyle

Ten model nart przeznaczony jest dla osób, które lubią wykonywać różnego rodzaju ewolucje. Stosunkowo krótkie i bardzo zwrotne świetnie sprawdzają się na różnego rodzaju konstrukcjach i przeszkodach, umożliwiając jazdę pełną dynamicznych akrobacji, skoków i zwrotów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze