Kredyty odnawialne cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, a i banki bardzo chętnie umieszczają je w swojej ofercie. Warto zatem poznać, jakie zalety i wady ma ten produkt finansowy, i w jakich okolicznościach warto po niego sięgnąć.
Kredyt odnawialny – co to jest
Kredyt odnawialny to produkt ściśle powiązany z rachunkiem bankowym. Klient dostaje do dyspozycji określoną kwotę, którą może swobodnie dysponować. Co ważne, odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty, którą się wykorzysta, dlatego też jeśli ktoś nie pieniędzy nie używa, to nie będzie z tego tytułu ponosił żadnych kosztów. Takie rozwiązanie daje dużą elastyczność w zarządzaniu pieniędzmi, i pozwala wygodnie zadbać o to, jakie koszty się będzie z tego tytułu ponosić. Ze środków z kredytu korzysta się analogicznie jak z własnych pieniędzy na rachunku. Można nimi płacić rachunki, kupować w sklepach internetowych czy wypłacać z bankomatu. Z reguły umowa kredytowa jest podpisywana na okres jednego roku, z możliwością przedłużenia na kolejny. Aby dostać taki kredyt trzeba oczywiście spełniać określone przez bank warunki. To, jakie one będą i jaka zostanie ostatecznie przydzielona kwota limitu zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej, do której bierze się pod uwagę między innymi wysokość zarobków, aktualne obciążenia i historię.
Zalety kredytu odnawialnego
Kredyty odnawialne mają kilka zalet, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Trzeba pamiętać że jest to produkt zupełnie inny niż klasyczny kredyt, ale trochę podobny do także bardzo popularnej karty kredytowej. Do najważniejszych zalet kredytów odnawialnych zalicza się:
Odnawialność
Największa zaleta tego typu kredytów. Klienci mogą wykorzystać całą przydzieloną kwotę, a po jej spłacie całość limitu nadal będzie dostępna. To wszystko wiele razy, bez potrzeby sporządzania kolejnych umów czy spełniania jakiś innych formalności. Odnowienie kredytu na kolejny rok też z reguły następuje automatycznie, chyba że ktoś ma problemy z jego spłacaniem.
Duża elastyczność w zarządzaniu pieniędzmi
Kredyt odnawialny daje dużą elastyczność w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Dzięki temu, że limit jest cały czas dostępny do dyspozycji, to można z niego korzystać w dowolnej chwili. Każda wpłata zwiększa dostępny poziom kredytu, natomiast wypłaty go obniżają.
Odsetki od wykorzystanej części
Dla klientów bardzo ważne jest to, ile pożyczenie pieniędzy będzie ich kosztować. W przypadku kredytu odnawialnego koszty pożyczenia wynikają wyłącznie z tego, ile środków zostanie wykorzystanych. Jeśli ktoś będzie cały czas z pieniędzy intensywnie korzystał, to musi się liczyć z koniecznością zapłacenia większych odsetek. Ale jeśli kredyt zostanie nie ruszony, to nawet przy wysokim oprocentowaniu odsetki będą wynosić zero.
Wady kredytu odnawialnego
Oprócz niewątpliwych zalet trzeba też pamiętać o tym, że kredyty odnawialne mają kilka wad. Też warto się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy, żeby później nie być rozczarowanym tym, co trzeba spłacać.
Opłaty za odnowienie
Nawet jeżeli się nie korzysta z pieniędzy udzielonych w formie kredytu odnawialnego, to mimo to w większości banków trzeba przy odnowieniu, raz w roku zapłacić opłatę. Opłata ta może wynieść nawet kilka procent, więc na pewno trzeba to uwzględnić przy analizowaniu kosztów związanych z tym produktem finansowym.
Trudniejsze zamknięcie
Dla niektórych osób może się to wydać dziwne, ale spłata kredytu odnawialnego w wielu przypadkach jest znacznie trudniejsza niż zwykłego. Wynika to z tego, że przy zwykłym wraz z każdą ratą zmniejszana jest wartość kapitału. W przypadku kredytu odnawialnego spłacenie wymaga większej konsekwencji i dobrego zaplanowania wydatków.
Ograniczenia w dostępności
Nie każdy może liczyć na udzielenie kredytu odnawialnego. Są one co prawda łatwo dostępne, ale bank na pewno sprawdzi zdolność kredytową danej osoby, a także dotychczasową historię rachunku. Duże znaczenie ma też to, czy na rachunek regularnie wpływa wynagrodzenie, na pewno zwiększa to szansę na pozytywną decyzję.