wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaCzas WolnyJakie zajęcia pozalekcyjne wybrać dla swoich dzieci

Jakie zajęcia pozalekcyjne wybrać dla swoich dzieci

Wiele dzieci chętnie korzysta po szkole z jakiś dodatkowych zajęć. Mogą dzięki temu nauczyć się wielu nowych rzeczy, a także rozwinąć swoje pasje i zainteresowania. Oferta takich zajęć jest bardzo szeroka, dlatego warto poznać kilka najciekawszych propozycji.

Dlaczego warto zapisywać dzieci na zajęcia dodatkowe

Z dziećmi często jest tak, że mogłyby one całe popołudnia i wieczory spędzać przed jakimś ekranem, czy to smartfonem, czy komputerem czy telewizorem. Dlatego też zadaniem rodziców jest to, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić, i to z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że ten wolny czas można znacznie pożyteczniej spożytkować, niż na elektronicznych zabawkach. Dzieci mogą się nauczyć wielu ciekawych rzeczy, rozwinąć swoje zainteresowania czy też pasje. Na pewno nawiążą też nowe znajomości i przyjaźnie, a jeśli zajęcia będą miały charakter sportowy, to także pod kątem rozwoju fizycznego będą one bardzo przydatne. Dodatkowe aktywności to także świetne odprężenie i psychiczna ulga po wielu godzinach nauki w szkole, a że przeważnie odbywają się w godzinach popołudniowych, to dzieci nie będą miały czasu na nudę.

Pomysły na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Pomysłów na zajęcia dodatkowe jest wiele. Decydując się na jakieś trzeba wziąć pod uwagę to, czy dziecku będą się one podobały – chodzenie tylko dlatego że zostało się zmuszonym przez rodziców nie jest dobrym pomysłem. Na szczęście propozycja takich zajęć jest na tyle duża, że każde dziecko na pewno znajdzie dla siebie coś, co mu się spodoba i czego z chęcią będzie się uczyć.

  1. Języki obce

Mimo że w szkole są zajęcia z jakiegoś języka obcego, to jednak z ich jakością bywa bardzo różnie. Dlatego też warto zapisać swoje dzieci na dodatkowe lekcje, co będzie przydatne na wielu płaszczyznach. Generalnie im dziecko jest mniejsze, tym łatwiej przyswaja nowy język, jego gramatykę i słowa, nie przejmując się barierą językową, co ma często miejsce u dorosłych. Takie zajęcia to przede wszystkim świetna inwestycja w przyszłość – obecnie chcąc otrzymać dobrą pracę po prostu trzeba dobrze znać jakiś język obcy. Ale regularne uczęszczanie na dodatkowe lekcje to także ćwiczenie pamięci i wymowy, oraz możliwość poznania innych kultur.

  1. Gry zespołowe

Wielogodzinne siedzenie w ławce może być dużą katorgą dla aktywnych maluchów, dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią porcję ruchu dla nich. Lekcje wychowania fizycznego w szkole z reguły tego nie zapewniają, a świetnym pomysłem na zdrowy ruch będą różnego rodzaju gry zespołowe. Większości chłopaków będzie się zapewne marzyć kariera piłkarska, ale do dyspozycji jest także siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna. Treningi poza poprawą kondycji i koordynacji ruchowej uczą także dyscypliny, systematyczności oraz współpracy w zespole, a wszystkie te cechy na pewno przydadzą się w dorosłym życiu.

  1. Sztuki walki

Granie w piłkę nie każdemu będzie się podobało, jest sporo dzieci, które wolą indywidualne treningi, a nie grupowe. Dla nich szeroką ofertę mają różnego rodzaju szkoły sztuk walki, począwszy od karate i kung-fu, a skończywszy na aikido, ju-jitsu czy judo. Takie zajęcia świetnie rozwijają ciało, wzmacniają mięśnie i dają siłę oraz elastyczność. Ale nie mniej ważne są pozostałe aspekty treningu, czyli z jednej strony systematyczność i dyscyplina, a z drugiej pokora i szacunek dla innych osób.

  1. Taniec

Taniec jest świetnym sposobem na pozbycie się nadmiaru energii i rozładowaniu negatywnych emocji. Rodzajów tańca jest bardzo dużo, i każde dziecko jeśli tylko będzie chciało, znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dodatkową korzyścią z regularnego uczęszczania na zajęcia taneczne, zwłaszcza w przypadku chłopaków jest to, że później raczej nie będą oni podpierali ścian na szkolnych imprezach.

  1. Gra na instrumentach

Gitara, pianino, skrzypce – to tylko niektóre muzyczne propozycje dla młodych osób, którym podoba się grani na instrumencie i chciałyby się tego uczyć. Takie zajęcia dodatkowo świetnie kształtują pamięć, poprawiają koncentrację i wspomagają rozwój mózgu.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze