środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaMieszkanie i WnętrzaJakie wybrać pokrycie na dach

Jakie wybrać pokrycie na dach

Każdy dom, czy to duży czy mały, musi być w jakiś sposób zabezpieczony przed deszczem i śniegiem. Dlatego na jego dachu musi się znajdować odpowiednie pokrycie, chroniące przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, a jakie są najpopularniejsze rodzaje takich pokryć można się będzie dowiedzieć z poniższego artykułu.

Od czego zależy wybór pokrycia

Wybór odpowiedniego pokrycia na dach zależy od wielu czynników. Dużą rolę będą tu odgrywać możliwości finansowe właściciela, zwłaszcza obecnie, przy szalejących cenach, ma to dość duże znaczenie. Ale koszty zakupu to niejedyny aspekt, jaki należy brać pod uwagę. Istotny jest chociażby kształt dachu. W przypadku prostych powierzchni, bez dużej ilości załamań czy wykuszów, dobrze się sprawdzi pokrycie w dużym formacie, na przykład blachodachówka. Ale jeśli całość będzie skomplikowana, to przy takim samym materiale trzeba go będzie znacznie więcej, z uwagi na ilość odpadów. I wtedy lepiej pomyśleć na przykład o dachówkach, które znacznie łatwiej będzie układać. Trzeba też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż często urzędnicy narzucają nie tylko kształt dachu, ale też jego kolorystykę. Oraz lokalizację samego budynku, co jak się okazuje także ma znaczenie. Na przykład jeśli dach będzie zasłonięty drzewami, to przy pokryciu dachówką mogą się pojawić niepożądane mchy oraz porosty.

Rodzaje materiałów na pokrycie

Współczesne materiały budowlane dają duże możliwości w zakresie pokrywania dachu. Dalej oczywiście ogromnym powodzeniem cieszą się klasyczne dachówki, choć mocno zmienił się w ostatnim czasie ich kształt. Ale do wyboru są też inne pokrycia, a ich krótka charakterystyka znajduje się poniżej.

  1. Dachówka ceramiczna

Stosowana od setek lat, bardzo trwała i wytrzymała nadal cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli domów. Nie bez powodu, bo ma liczne zalety. Poza trwałością producenci oferują obecnie szeroką gamę kolorystyczną, co nie tylko daje duże możliwości wyboru, ale też ułatwia w niektórych przypadkach spełnienie warunków zabudowy. Dodatkowo można obecnie kupić dachówki pokryte różnymi powłokami, które zapewniają dużą trwałość kolorów czy na przykład chronią przed porastaniem mchem. Dużą wadą dachówek ceramicznych jest ich waga, metr kwadratowy dachu z nich zbudowanego może ważyć nawet 75 kg.

  1. Dachówka betonowa

Podobna wagowo, choć nieco lżejsza jest dachówka cementowa, na pierwszy rzut oka ciężka do odróżnienia od ceramicznej. Dachówki cementowe są nieco tańsze i mniej wytrzymują, co bynajmniej nie oznacza, że po dziesięciu latach trzeba je będzie zmieniać. Również w tym przypadku producenci oferują szeroką gamę wzorów i kolorów, liczne dodatkowe powłoki czy zabezpieczenia. Dlatego dachówki z betonu są ciekawą alternatywą dla klasycznej ceramiki, zwłaszcza że ciężko znaleźć między nimi jakieś większe różnice.

  1. Blachy

Alternatywą dla dachówek jest blacha. Blachy najczęściej robione są ze stali ocynkowanej, ale zdarzają się też miedziane czy aluminiowe. Bardzo dużą zaletą pokryć dachowych jest ich waga. W porównaniu z dachówkami jest to kilka razy mniej, co przekłada się na lżejszą konstrukcję samego dachu i mniejszą ilość potrzebnych na niego materiałów. Blachy występują w wielu różnych wariantach, zarówno prawie płaskie, jak również trapezowe czy przypominające dachówki. Ponieważ są sprzedawane w dużych arkuszach, to na większych powierzchniach szybko i sprawnie się je kładzie.

  1. Papa

O ile wszystkie dotychczas omawiane pokrycia dotyczyły dachów ze spadkiem, to nie można zapominać o dachach płaskich, które także czasami są wybierane przez właścicieli. W przypadku takiego dachu wymagania są zupełnie inne, i inne są też materiały. Najczęściej stosuje się klasyczne, sprawdzone przez lata rozwiązanie, czyli papę. Papa jest bardzo lekka, bo metr kwadratowy waży zaledwie kilka kilogramów, a jednocześnie wytrzymała i świetnie izolująca przed wodą, jeśli więc pokrycie zostanie dobrze wykonane, to bez problemów wytrzyma wiele lat.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze