wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaCzas WolnyJak zaplanować fizyczną aktywność w wolnym czasie

Jak zaplanować fizyczną aktywność w wolnym czasie

Wolny czas można spędzać na różne sposoby. Czasami trzeba zająć się zaległymi obowiązkami, wiele osób chętnie siada też przed telewizor albo komputer. Ale można też aktywnie, rozwijając swoje pasje, ucząc się nowych rzeczy i dbając o kondycję. Warto zatem wiedzieć, jakie są możliwości w tym zakresie, i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Wybierz rodzaj aktywności

Aktywne spędzanie wolnego czasu ma wiele zalet, przynosi też liczne korzyści dla zdrowia. Zwłaszcza że do wyboru jest wiele różnych sportów, które można uprawiać zarówno samemu, jak i w większym gronie. Z reguły nie trzeba też przeznaczać na nie jakiś dużych nakładów, choć oczywiście w podstawowe wyposażenie zawsze warto się zaopatrzyć. 

  1. Rower

Zakup dobrego roweru to koszt około 2 tysięcy złotych, taki sprzęt przy spokojnej jeździe bez problemów wystarczy na wiele lat. Można też pomyśleć o kupnie jakiegoś używanego, natomiast zdecydowanie należy unikać rowerów z marketu, bo z ich jakością jest bardzo różnie. 

  1. Bieganie

Do biegania wystarczą dobre, wygodne buty plus jakiś wygodny strój sportowy. Akurat na nich nie warto oszczędzać, bo nieodpowiednio dobrane mogą być powodem kontuzji czy problemów z kolanami. Dobre buty to koszt około 200-300 złotych, nie jest to więc jakoś dużo, a o zdrowie warto zadbać.

  1. Rolki

Niewiele drożej można kupić już dobre rolki, które także posłużą przez lata. Poza rolkami warto zadbać o odpowiednie ochraniacze oraz kask, ze względów bezpieczeństwa są one bardzo przydatne.

  1. Siłownia

Na siłownię nie trzeba kupować specjalnego wyposażenia, w zupełności wystarczy zwykły strój sportowy, który zapewne każdy ma w domu. Zaletą chodzenia do tego miejsca jest ogromna różnorodność aktywności, które są dostępne.

  1. Basen

Aby korzystać z basenu potrzebne będą kąpielówki lub strój w przypadku pań, klapki oraz ręcznik do wytarcia. Pływanie świetnie rozwija całe ciało, zwiększa kondycję, ale też i poprawia samopoczucie.

  1. Gry zespołowe

Piłka nożna, siatkówka, koszykówka – możliwości jeśli chodzi o granie w gry zespołowe jest naprawdę dużo. Wystarczy zebrać kilka osób, wynająć jakąś salę i można świetnie spędzać czas wspólnie ze znajomymi, przy okazji dbając o swoją formę.

Zaplanuj kiedy chcesz chodzić

Wiele osób twierdzi, że nie jest w stanie zająć się żadną aktywnością z powodu braku czasu. Ale w większości przypadków to tylko wymówka, żeby nigdzie nie chodzić i po prostu się nudzić. Nawet przy bardzo intensywnym trybie życia godzinę czy dwie w tygodniu można wygospodarować. Z reguły więc takie stwierdzenia to wyłącznie próba usprawiedliwienia własnego lenistwa i niechęci do tego, żeby się ruszyć z domu. Ale jeśli już ktoś pokona własne słabości, to warto żeby zaplanował sobie, kiedy chce ćwiczyć. Jedni wolą to robić rano, innym zdecydowanie bardziej będzie odpowiadała wieczorna pora. Faktycznie w ciągu tygodnia, gdy jest mnóstwo obowiązków, praca czy dzieci, może być trudno wygospodarować wolną chwilę dla siebie. Ale wtedy do dyspozycji pozostaje sobota i niedziela, i w jednym z tych dni na pewno uda się coś zaplanować.

Bądź systematyczny

Przy uprawianiu sportu ważna jest systematyczność i regularność, choć oczywiście jeśli ktoś będzie chodził okazyjnie raz na jakiś czas, to też będzie bardzo dobrze. Ale jeżeli tylko jest możliwość, to warto zaplanować, kiedy chce się ćwiczyć, i w miarę możliwości tego się trzymać. W niektórych przypadkach zresztą nie będzie innego wyjścia, jeśli na przykład wynajmie się salę, to przeważnie trzeba podpisać umowę na cały rok na określoną godzinę. Ustalenie regularnych godzin ma tę zaletę, że w pewien sposób zmusza do regularnego chodzenia, nie ma wymówek że się nie chce czy jutro, tylko po prostu się wstaje i idzie. Oczywiście nie ma problemu, żeby godziny aktywności zmieniać zależnie od potrzeb, ważne jest tylko to, żeby faktycznie być w miarę systematycznym. Dobrym pomysłem może być też wykupienie karnetu i zapisanie się na konkretną godzinę na zajęcia, to także będzie motywować do regularnego uczęszczania.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze