Nasze domy i mieszkania cały czas są narażone na włamanie. Złodziejom wystarczy nawet chwila nieobecności żeby dostać się do mieszkania i ukraść wartościowe przedmioty, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby się przed nimi uchronić.
Czy istnieje uniwersalna ochrona przez złodziejami
Niestety nie ma czegoś takiego jak zabezpieczenie w stu procentach chroniące przed włamaniami. Jeśli ktoś się odpowiednio przygotuje, to sforsuje nawet najbardziej wymyślne zabezpieczenia i dostanie się do środka. Jednak w większości przypadków tych zabezpieczeń nie ma wcale lub są one na bardzo słabym poziomie. A wtedy jak nigdy sprawdza się stare przysłowie, że okazja czyni złodzieja. Dlatego nawet wiedząc że pełnej ochrony nigdy się nie będzie miało, to warto jak najbardziej utrudnić włamywaczom życie. Widząc solidne drzwi oraz system alarmowy z reguły odstępują oni od próby forsowania zabezpieczeń, i wybierają sobie łatwiejszy cel.
Najważniejsze zasady zabezpieczania mieszkania przed włamaniem
Podstawową rzeczą przy zabezpieczaniu swojego domu czy mieszkania jest zrobienie tego kompleksowo. Cóż z tego bowiem, że ktoś będzie miał zamontowane solidne drzwi i okna z atestami, skoro pozostawi otwarte okienko w piwnicy i wyjedzie na wakacje. Poniżej znajduje się lista najważniejszych obszarów, o których należy pomyśleć aby czuć się dobrze zabezpieczonym.
- Drzwi antywłamaniowe
Jest to jedna z podstawowych rzeczy o której należy pamiętać. Zwłaszcza dotyczy to mieszkańców starych bloków, w których po dziś dzień można zobaczyć stare drzwi, które można wyważyć mocniejszym popchnięciem. Faktem jest, że za porządniejsze drzwi z atestem, dobrymi zamkami i mechanizmami antywyważeniowymi trzeba zapłacić minimum dwa tysiące złotych. Jednak takie drzwi będą służyć przez wiele lat, i przez wiele lat będą skutecznie chronić mieszkanie czy dom.
- Zabezpieczenie okien i balkonów
Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie okien i balkonów. Dotyczy to przede wszystkim domów jednorodzinnych, a także mieszkań znajdujących się na parterze. Możliwości jest tu do wyboru kilka. Bardzo dobrze sprawdzają się zwykłe metalowe kraty, wyposażone w dobrą kłódkę skutecznie pohamują zapędy złodziei. Ale można też pomyśleć o wzmocnionych oknach czy roletach antywłamaniowych, one również są bardzo skuteczne.
- System alarmowy i monitoring
Dobra jakościowo instalacja alarmowa to kolejny istotny element kompleksowej ochrony. W skład systemu alarmowego najczęściej wchodzą czujniki montowane przy drzwiach i oknach, uruchamiające się gdy ktoś będzie próbować coś otworzyć. Coraz popularniejsze stają się też systemy wyposażone w kamery, do których dzięki sieci można mieć dostęp z dowolnego miejsca. Decydując się na alarm warto od razu podpisać umowę z firmą ochroniarską, której pracownicy natychmiast interweniują, gdy włączy się alarm.
- Sąsiedzi
Nadal nieocenionym i bardzo skutecznym sposobem ochrony mieszkania czy domu jest pomoc sąsiedzka. Szczególnie przydaje się podczas dłuższej nieobecności. Można wtedy poprosić sąsiada o wyciąganie listów ze skrzynki, podlewanie kwiatków czy nawet od czasu do czasu zaświecenie świateł we wnętrzu. Wtedy obserwujące mieszkanie osoby nie będą wiedziały, czy stoi ono puste, czy jednak ktoś w nim jest na stałe.
- Polisa ubezpieczeniowa
Wszystkie wspomniane zabezpieczenia na pewno utrudnią włamywaczom życie, ale nie gwarantują, że do włamania nie dojdzie. Jeśli jednak już tak się stanie, to na taką okoliczność warto mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Wówczas z niej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za skradzione przedmioty, jak również za ewentualne zniszczenia, których dokonają złodzieje.
- Rozsądek
Nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli ktoś nie będzie zachowywał zdrowego rozsądku. Zostawianie otwartych okien na cały dzień, chwalenie się zagranicznym wyjazdem w mediach społecznościowych to tylko niektóre grzechy, jakie popełniają właściciele. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby zawsze przed opuszczeniem mieszkania sprawdzić zamknięcie wszystkich drzwi i okien, opuścić rolety antywłamaniowe oraz załączyć alarm.