Łupież to problem dużej części naszego społeczeństwa. Nie tylko jest uciążliwy i kłopotliwy, ale też często powoduje uczucie wstydu i zażenowania. Na szczęście na rynku jest wiele specjalistycznych szamponów pomagających w walce z nim, warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.
Rodzaje łupieżu
Jak pokazują statystyki, nawet połowa dorosłych osób w pewnym momencie swojego życia miała problem z łupieżem. Trzeba przy tym pamiętać, że istnieją jego dwie formy, które różnią się od siebie przede wszystkim objawami, ale też i sposobem leczenia.
- Łupież tłusty
Przeważnie pojawia się u osób mających skłonności do przetłuszczania skóry. Wyglądem przypomina cienkie, żółtawe strupki przylegające do skóry głowy, które czasami odpadają. W przypadku tego rodzaju łupieżu występuje dodatkowo silny świąd głowy, a czasami mogą się też pojawić stany zapalne. Dlatego też osoby, u których pojawiły się takie objawy, powinny jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem i rozpocząć leczenie.
- Łupież suchy
Suche, białe płatki, jakie często można zobaczyć na kołnierzach czy ramionach, to druga odmiana łupieżu, czyli łupież suchy. Najczęściej pojawia się on u osób mających suchą i wrażliwą skórę, a częstym objawem towarzyszącym jest dokuczliwe swędzenie głowy. Łupież suchy występuje dużo częściej od mokrego, a jego przyczyn może być kilka. Wymienia się wśród nich nieodpowiednią dietę, niewłaściwie dobrany szampon, nadmierne korzystanie z kosmetyków do włosów czy alergeny.
Przyczyny powstawania łupieżu
Przyczyn pojawienia się łupieżu może być dużo, do najczęściej spotykanych zaliczane są:
- Nieprawidłowa dieta
Niewielka ilość witamin i minerałów w posiłkach, przede wszystkim cynku, to jeden z częściej spotykanych powodów powstania łupieżu. Duże znaczenie ma też odpowiednie nawodnienie, na zbyt suchej skórze bardzo szybko pojawiają się widoczne zmiany.
- Niewłaściwa higiena
Zbyt rzadkie mycie włosów lub stosowanie nieodpowiedniego szamponu może powodować nadmierne gromadzenie się łoju oraz naskórka. Jeśli będzie tego za dużo, to na skórze głowy zaczynają się pojawiać mało higieniczne, tłuste płaty, spadające na ramiona.
- Choroby
Jest kilka schorzeń, przy których pojawia się problem z łupieżem. Zalicza się do nich między innymi zmiany hormonalne, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy egzema.
- Przesuszenie skóry
Skórę głowy można wysuszyć nie tylko przez małą ilość wody, ale także poprzez nadmierne korzystanie z prostownic, suszarek czy innych tego typu urządzeń. Również ciągle włączona klimatyzacja wpływa na niedostateczne nawilżenie skóry.
Na co zwracać uwagę przy wyborze szamponu
Wybierając szampon przeciwłupieżowy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.
- Przeznaczenie
Kluczową sprawą jest określenie, jaki rodzaj łupieżu występuje – suchy czy mokry. Można będzie dzięki temu odpowiednio dopasować rodzaj szamponu, a te często są właśnie dedykowane do walki z konkretnym typem łupieżu. Użycie nie takiego szamponu raczej nie spowoduje jakiś negatywnych skutków, ale też może znacznie opóźnić proces leczenia.
- Skład
Jednym z najważniejszych składników obecnych w szamponach przeciwłupieżowych jest substancja czynna, która ma zadanie likwidować drożdżaki. Obecnie producenci stosują kilka takich substancji, ale cały czas trwają prace nad nowymi. Jednym z najbardziej znanych związków jest pirytonian cynku, zaburza on metabolizm błon komórkowych grzybów, co powoduje ich niszczenie. Nieco inaczej działa ketokonazol, z kolei ta substancja hamuje syntezę ergosterolu, co w rezultacie prowadzi do obumarcia komórek grzyba. Z popularnych związków spotyka się też siarczek selenu oraz pirokton olaminy. Duże znaczenie ma też reszta składników szamponu, powinny być one jak najbardziej naturalne i nie powodujące podrażnień i alergii.
- Skuteczność
Nawet najbardziej reklamowany szampon w przypadku danej osoby może się okazać mało skuteczny. Dlatego też przed zakupem warto poszukać jakiś informacji na tego temat, czy też zapytać się farmaceuty lub lekarza.