wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaUrodaJak wybrać dobry antyperspirant

Jak wybrać dobry antyperspirant

Nieprzyjemny zapach potu niezbyt dobrze się prezentuje w towarzystwie. Dlatego jeśli ktoś ma problemy z jego nadmiernym wydzielaniem, to powinien zacząć używać antyperspirantów. A czym one są i jakie mają właściwości, można się dowiedzieć z poniższego artykułu.

Jak działają antyperspiranty

Tak naprawdę ludzki pot jest praktycznie bezwonny, a nieprzyjemny zapach powodują bakterie, które go rozkładają. Niemniej nie zawsze jest możliwość częstego wzięcia prysznica, a pot wydzielany jest praktycznie cały czas, zwłaszcza podczas wysiłku. I ratunkiem w takiej sytuacji może być właśnie antyperspirant, który na długi czas zapewni świeżość i zabezpieczy przed nieprzyjemnym zapachem. Głównym zadaniem antyperspirantu jest ograniczenie wydzielania potu przez gruczoły potowe. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom działanie tych gruczołów jest wyłączone nawet na kilkadziesiąt godzin. Dzięki temu, że bakterie nie mają pożywki, to osoba stosująca antyperspirant nie wydziela też nieprzyjemnego zapachu. Antyperspiranty są dostępne w wielu rodzajach, i można je kupić praktycznie w każdym sklepie. Dzięki dużej dostępności każdy bez problemów może dobrać taki, który mu najbardziej będzie pasował.

Jak stosować antyperspirant

W przypadku antyperspirantu ważną rzeczą jest to, w jaki sposób będzie się go stosować. Dużo zależy od tego, jak bardzo ktoś się poci. Jeśli pocenie jest obfite, to nawet kilka razy dziennie można zaaplikować porcję kosmetyku. Jednak najczęściej nie ma potrzeby sięgania po niego aż tak często, przeważnie użycie raz na kilka dni w zupełności wystarczy. Antyperspirant najlepiej stosować przed położeniem się spać, na umytą, suchą skórę. Rano po wstaniu dobrze jest umyć skórę, ale mimo tego działanie preparatu będzie się utrzymywało jeszcze przez długi okres czasu. Należy pamiętać, że antyperspiranty są wyłącznie do użytku zewnętrznego, nie powinno się ich też aplikować dzieciom.

Jak wybrać dobry antyperspirant

Biorąc pod uwagę ilość antyperspirantów dostępnych obecnie na rynku nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem najlepszego dla ciebie. Ale warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które pozwolą najlepiej dopasować kosmetyk do swoich potrzeb.

  1. Skuteczność

Antyperspiranty mogą mieć różną moc, zależnie od tego, jak dużo aktywnych składników będą zawierać. Dlatego też warto to wziąć pod uwagę przy wyborze, bowiem każdy z nas poci się zupełnie inaczej. Istnieją też różnice pomiędzy kosmetykami dla kobiet i mężczyzn, te drugie są z reguły mocniejsze. Jednak nie ma problemów, żeby stosować je zamiennie, jeśli tylko komuś będzie odpowiadał ich zapach.

  1. Skład

Jeszcze do niedawna głównym składnikiem antyperspirantów były związki aluminium w różnej postaci. Jednak wielu naukowców uważa, że nadmierne stosowanie związków glinu ma wpływ na rozwój niektórych nowotworów, a także może zaburzać naturalną gospodarkę hormonalną. Dlatego też coraz więcej antyperspirantów aluminium w swoim składzie nie posiada, zamiast niego stosowane są inne substancje. Przyglądając się składowi warto zwrócić także uwagę na to, czy nie ma w nim innych niepożądanych składników, takich jak na przykład silikony czy SLS-y. Oczywiście są one dopuszczone do używania, jednak jeśli jest możliwość, to lepiej z nich zrezygnować. Bardzo dobre i bezpieczne są antyperspiranty oparte na naturalnych wyciągach z roślin, dają one też delikatny, subtelny zapach.

  1. Kulka, spray czy sztyft

Antyperspiranty dostępne są w kilku rodzajach, przede wszystkim jako spraye, kulki i sztyfty. Najbardziej popularne są te pierwsze, gdyż ich użycie jest bardzo proste, a także szybko wysychają i już po kilku minutach od użycia można założyć ubranie. Antyperspiranty w kulce mają płynną postać, a sam preparat rozprowadza się na skórze za pomocą mechanizmu z kulką. Aplikacja też jest bardzo prosta i wygodna, ale przy tej postaci trzeba dłużej czekać na wchłonięcie. Wiele osób nadal używa antyperspirantów w sztyfcie, które zdawałoby się mocno straciły na popularności. Używa się ich podobnie jak kulkowych, i także trzeba dłuższą chwilę poczekać na wchłonięcie.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze