Uprawianie sportu nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem kontuzji, może się ona przydarzyć zarówno zawodowemu zawodnikowi jak i amatorowi. Warto zatem wiedzieć, jak po takim zdarzeniu powrócić do wcześniejszej aktywności, żeby dodatkowo nie pogorszyć sytuacji.
Konsultacja z lekarzem
Nawet jeśli kontuzja pozornie wydaje się błaha, to i tak za każdym razem warto skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że własna diagnoza była błędna i jednak będzie potrzebne jakieś specjalistyczne leczenie. Poza tym lekarz może wypisać skierowanie na badania czy zalecić rehabilitację, i to pod jego okiem powrót do zdrowia będzie najbezpieczniejszy. On również powinien zdecydować, kiedy i w jakiej formie można będzie wrócić do treningów. Najczęściej taki powrót składa się z dwóch etapów, i od tego jak one przebiegną zależą postępy w odzyskiwaniu sprawności. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to dłuższy, wymagający cierpliwości proces. Rozpoczęcie zbyt szybko intensywnych treningów może spowodować odnowienie się kontuzji i konieczność dłuższej przerwy.
Rehabilitacja
Jest bardzo ważna na pierwszym etapie powrotu do zdrowia, i z tego też powodu powinna być zaczęta możliwie jak najszybciej. Oczywiście na samym początku będą to bardzo lekkie i mało wymagające ćwiczenia, ale są one kluczowe do tego, żeby rozpocząć proces odbudowy uszkodzonych struktur. Wraz z upływającym czasem wprowadza się większe obciążenia, pracuje nad stabilizacją i zakresem ruchu, dzięki czemu mięśnie i ścięgna muszą cały czas pracować. O przebiegu rehabilitacji i jej rodzaju powinien zdecydować lekarz lub fizjoterapeuta, dzięki czemu będzie się mieć pewność, że zostanie ona przeprowadzona prawidłowo.
Trening wytrzymałościowy i siłowy
Koniec rehabilitacji powinien płynnie przejść w trening mający na celu wzmocnienie ciała po przebytej kontuzji. Trening ten również powinien być zaplanowany przez osobę z doświadczeniem, i dobrany pod kątem rodzaju uprawianej dyscypliny i samego charakteru urazu. Oczywiście zaczynać należy od niewielkich obciążeń, i wraz z upływem czasu stopniowo je zwiększać. Ćwiczenia należy też co jakiś czas modyfikować i dopasowywać do robionych postępów, co znacząco skraca proces powrotu do zdrowia. Trzeba przy tym pamiętać, że zależnie od urazu pełny powrót do formy może zając od kilku tygodni do nawet kilku czy kilkunastu miesięcy, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i systematycznie realizować kolejne etapy.
Nastawienie mentalne
Odpowiednie przygotowanie fizyczne ma kluczowe znaczenie w powrocie do aktywności, ale nie mniej ważne jest nastawienie mentalne. U niektórych osób, zwłaszcza po poważniejszym zdarzeniu, w psychice pojawia się blokada i strach przed powrotem do ćwiczeń i tym, że kontuzja może się odnowić. Inne z kolei chcą jak najszybciej znów się zacząć ruszać, co może z kolei poskutkować zbyt dużym przeforsowaniem organizmu i ryzykiem tego, że uraz się odnowi. Dlatego czas spędzony na rehabilitacji i wzmocnieniu ciała powinien być również czasem na chwilę zastanowienia się nad tym, jak dalej poprowadzić swój trening. Być może kontuzja była spowodowana przez jakiś błąd lub przeciążenie organizmu, może było za mało odpoczynku i regeneracji, i wtedy na pewno po powrocie do treningu warto dokonać jakiś zmian.
Cierpliwość i zdrowy rozsądek
Kończąc etap rehabilitacji i wzmacniania ciała jest się już wstępnie przygotowanym do powrotu do treningów, ale nie można się spodziewać, że od razu będzie się miało wysoką formę. Ta powinna być budowana cierpliwie i spokojnie, na początku od lżejszych treningów, stopniowo przechodząc do coraz cięższych. Ciało, które przez dłuższy okres czasu było wyłączone z ruchu musi mieć czas na to, żeby się zaadoptować i z powrotem wrócić na pełne obroty. Zbyt szybki powrót do intensywnego trenowania może spowodować odnowienie się kontuzji, albo też pojawi się jakaś inna, którą trzeba będzie leczyć. Dlatego też rozsądek w powrocie do sportu jest bardzo ważny, podobnie jak słuchanie specjalistów, z pomocy których się korzystało.