W wielu mieszkaniach przedpokój jest długi i wąski, co właścicielom sprawia trochę problemów przy aranżacji. Warto zatem poznać kilka pomysłów, które na pewno pozwolą ciekawie zaprojektować to pomieszczenie.
Podstawowe zasady urządzania wąskiego przedpokoju
Jeszcze niedawno mało kto przywiązywał wagę do urządzania przedpokoju, traktując to pomieszczenie jako mało istotne. Obecnie dużo się zmieniło – przedpokoje stały się ważnymi miejscami, przy wykończeniu których poświęca się sporo czasu i energii. Dlatego też ważne jest to, żeby urządzić go zgodnie z kilkoma istotnymi zasadami. Wtedy nie tylko będzie wygodny i funkcjonalny, ale też świetnie wyglądający.
- Ściany
Jedną z najważniejszych rzeczy przy wykończeniu przedpokoju są ściany. W wersji prostszej i tańszej można je pomalować farbą. W celu optycznego zwiększenia warto postawić na jasne kolory, na przykład beże, delikatne szarości czy biel. Ale kontrastowe zestawienie też bardzo ładnie wygląda, czyli na przykład jedna ściana w ciemniejszej barwie. Bardzo dobrze w przedpokojach sprawdzają się też tapety lub fototapety. Wiele wzorów tapet może optycznie powiększyć pomieszczenie, i o takich można pomyśleć. Świetnie sprawdzą się też fototapety, wybranie jakiegoś ciekawego wzoru to możliwość ożywienia wnętrza i nadania mu indywidualnego charakteru. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się wykończenia z cegły lub betonu, będzie to nie tylko świetna dekoracja, ale również zapewnienie oryginalnego wyglądu.
- Podłoga
Jeśli chodzi o kolorystykę, to zaleca się, żeby podłoga w korytarzu była ciemniejsza od ścian. Szczególnie dotyczy to korytarzy wąskich, w których każdy detal istotnie wpływa na wygląd całości. W zakresie materiałów wybór jest całkiem spory. Można postawić na klasykę, czyli różnego rodzaju płytki podłogowe. Dzięki wysokiej trwałości i odporności na wodę świetnie dadzą sobie radę przez wiele lat. Alternatywą dla płytek mogą być różnego rodzaju panele podłogowe, ale też i klasyczne parkiety drewniane. Co ciekawe, do łask zaczynają też wracać wykładziny PCV, ich dużą zaletą jest szeroka propozycja wzorów i kolorów. Jeśli ktoś ma więcej pieniędzy do wydania, to może pomyśleć posadzce z żywicy, będzie ona bardzo trwała i solidna, ale wymaga profesjonalnego montażu.
- Meble
W przypadku małego korytarza odpowiedni dobór mebli jest sporym wyzwaniem. Trzeba wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować, żeby wnętrze było nie tylko funkcjonalne, ale też i ładne. W takich korytarzach bardzo dobrze sprawdzają się szafy wnękowe na wymiar. Dzięki drzwiom przesuwnym nie potrzebują one dużo miejsca do codziennej obsługi, a potrafią naprawdę dużo pomieścić. W części drzwi można zamontować lustra – nie tylko optycznie powiększą one całość, ale też pozwolą się przeglądać przed wyjściem. Jeśli korytarz jest na tyle wąski, że nie ma możliwości zamontowania szafy, to można pomyśleć o powieszeniu u sufitu kilku pawlaczy. Oraz o postawieniu jakiegoś wygodnego siedziska, na przykład pufy czy niewielkiego krzesła.
- Oświetlenie
W korytarzu nie ma naturalnego światła, dlatego też odpowiedni wybór oświetlenia jest bardzo ważny. Zapewni się w ten sposób nie tylko odpowiednią prezencję całości, ale też i odrobinę przytulności. Przy tych pomieszczeniach, szczególnie dłuższych, najlepszym rozwiązaniem jest kilka niezależnych lamp punktowych. Znacznie lepiej się one sprawdzą, niż jedna duża lampa u sufitu. Jeśli chodzi o same źródła światła, to mogą to być kinkiety, niewielkie halogeny czy coraz popularniejsze lampy LED, na przykład w postaci listew.
- Dodatki
Tym, co ostatecznie nada korytarzowi odpowiedni styl i charakter, są dodatki. Tych nie musi być dużo, ani nie muszą być duże. Znacznie lepiej się sprawdzi kilka niewielkich dekoracji, niż cała ściana zawalona jakimiś przedmiotami. Obrazy, zdjęcia w ramkach czy wspomniana już fototapeta to tylko niektóre pomysły na poprawę wyglądu tego pomieszczenia. Ale można też pomyśleć na przykład o niewielkiej półce na książki czy drobiazgi, albo kilka doniczek z kwiatami, które poradzą sobie z mniejszą ilością światła słonecznego.