niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaUrodaDomowe metody na trądzik

Domowe metody na trądzik

Pojawienie się trądziku to duży problem dla danej osoby, dlatego trzeba się takim stanem jak najszybciej zająć. Na pewno dobrze jest skorzystać z porady specjalisty, gdyż często będą potrzebne preparaty z apteki. Ale leczenie trądziku można też wspomóc domowymi sposobami, które niejednokrotnie świetnie sobie radzą.

Przyczyny trądziku

Wielu osobom trądzik kojarzy się z młodzieńczym wiekiem, bo faktycznie to właśnie w tym okresie najczęściej się on pojawia. Ale te problemy skórne mogą dotknąć osoby w każdym wieku, i nigdy nie powinno się ich lekceważyć. Jak się okazuje, przyczyn powstawania trądziku jest dużo. Najczęściej jest to nadmierna produkcja sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry. Zbyt intensywna praca gruczołów łojowych prowadzi do rogowacenia ujścia mieszków włosowych, i w rezultacie do namnażania bakterii. Powoduje to bolesne zaczerwienienia i wypryski, których może na danej części ciała być naprawdę dużo. Ale to niejedyne przyczyny powstawania trądziku, bo jest ich jeszcze sporo. Na pewno w znacznym stopniu do zmian skórnych przyczynia się niewłaściwa pielęgnacja skóry, dieta oparta na przetworzonych składnikach oraz zanieczyszczenie środowiska. Nie można też zapomnieć o zmianach hormonalnych, one również mogą być przyczyną powstania wyprysków, a ich leczenie wymaga odpowiedniej diagnozy przez specjalistę.

Domowe sposoby na trądzik

Zaczynając leczenie trądziku trzeba pamiętać o tym, że nie istnieją leki, które w ciągu kilku godzin wyeliminują wszystkie zmiany skórne. Raczej trzeba się nastawić na dłuższą kurację, nierzadko pod kontrolą dermatologa. Duże znaczenie ma znalezienie przyczyn powstawania trądziku, bo wtedy łatwiej dopasować leczenie do konkretnego pacjenta. Domowe sposoby z reguły nie są wystarczające i najczęściej i tak trzeba się wspomóc odpowiednimi lekami. Ale w przypadku łagodniejszych postaci mogą być całkiem skuteczne, a na pewno znacząco pomogą w szybszym powrocie do zdrowia oraz zmniejszą ryzyko powstania blizn i przebarwień.

  1. Cynamon

Na pojedyncze zmiany trądzikowe bardzo dobrze sprawdzi się dostępny w każdej kuchni cynamon. Cynamon wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a samo zrobienie mikstury jest bardzo proste. Wystarczy zrobić gęstą papkę z tej przyprawy i wody, a następnie nałożyć na kilkanaście minut na miejsce pojawienia się zmian. Należy przy tym uważać, żeby miksturę nakładać punktowo, nie na zdrową skórę. Do cynamonu można także dodać odrobinę miodu, który jest bardzo polecany do pielęgnacji skóry.

  1. Aloes

Podobne do cynamonu właściwości ma aloes, można z niego zrobić skuteczną maseczkę wspomagającą eliminację trądzikowych zmian. W celu jej przygotowania należy wlać do miseczki 2 do 3 łyżek żelu aloesowego, dodatkowo można dodać jeszcze kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowaną mieszankę także należy nałożyć na kilkanaście minut, ponieważ używane są wyłącznie naturalne składniki, to można ją stosować regularnie przez dłuższy okres czasu.

  1. Soda oczyszczona

Kolejnym powszechnie występującym w naszych kuchniach preparatem, który można wykorzystać do leczenia trądziku, jest soda. Maseczka zrobiona z tej substancji działa ściągająco i oczyszczająco, ale też znacząco przyspiesza gojenie się ran i ogranicza ryzyko powstania brzydkich blizn.

  1. Przemywanie ziołami

Zioła od wieków są stosowane w naturalnej medycynie, oczywiście nie może ich zabraknąć również przy leczeniu trądziku. Przemywanie skóry wyciągami z ziół to sprawdzony sposób na ograniczenie zmian skórnych, gdyż takie wyciągi wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a dodatkowo łagodzą podrażnienia. Do najbardziej polecanych ziół zalicza się rumianek, korę dębu, rozmaryn, tymianek oraz miętę pieprzową.

Decydując się na samodzielne leczenie trądziku należy pamiętać o tym, że jest to możliwe wyłącznie w jego łagodnych postaciach. Jeśli na skórze pojawi się więcej zmian, to mimo wszystko należy się udać do lekarza, który albo przepisze odpowiednie preparaty, albo skieruje na dalsze badania.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze