wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPieniądzeDlaczego warto mieć oszczędności

Dlaczego warto mieć oszczędności

Wiele osób nie jest zwolennikami odkładania pieniędzy, gdyż kojarzy im się to z ograniczeniami i odmawianiem przyjemności. Jednak życie od wypłaty do wypłaty nie do końca jest dobre, i to z różnych powodów. Dlatego też warto się zastanowić, dlaczego oszczędności są tak ważne, i być może samemu także zacząć odkładać pieniądze.

Czy każdy może oszczędzać

Wiele osób twierdzi, że nie ma możliwości oszczędzania, bo za mało zarabia. Co ciekawe, mówią to osoby zarówno mające niskie dochody, jak również zarabiające kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście w tym pierwszym przypadku jest znacznie trudniej o to, żeby regularnie odkładać jakieś pieniądze, co nie znaczy że się nie da. Ale jeśli ktoś ma dochody w większej wysokości, to nie powinien mieć żadnych problemów z tym, żeby nie wydać ich wszystkich tylko część pozostawić na koncie. Oczywiście wymaga to odpowiedniej dyscypliny i konsekwencji, ale też i dobrego planowania swoich wydatków. Często jest bowiem tak, że ktoś nawet nie ma świadomości tego, na co i w jakiej wysokości przeznacza swoje pieniądze. Są one do dyspozycji, to po prostu się płaci za kolejne rachunki czy przyjemności. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że pomimo dobrego planowania i ograniczania swoich wydatków i tak nie wystarczy na odłożenie czegokolwiek. W takim przypadku warto zastanowić się nad zwiększeniem swoich dochodów. Można na przykład poprosić o podwyżkę, zmienić pracę lub poszukać drugiej – jeśli tylko się chce, to na pewno jakieś możliwości się znajdą.

Dlaczego oszczędności są ważne

O tym, że warto mieć jakieś odłożone pieniądze, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ludzie oszczędzają z różnych powodów, a najważniejsze z nich to:

Niezależność finansowa

Posiadając pieniądze jest się w pewien sposób niezależny – nie trzeba się martwić o to, za co kupić leki czy jedzenie, nie jest się uzależnionym od innych. Szczególnie ważne to jest w starszym wieku, gdy zdrowie nie będzie pozwalało na dalszą pracę lub osiągnie się wiek emerytalny. A chyba wszyscy wiedzą, że w naszym kraju na emerytury nie ma co liczyć, i chcąc mieć normalną starość, to trzeba wcześniej na nią oszczędzić sporo pieniędzy.

Bezpieczeństwo

W życiu mogą się przydarzyć bardzo różne sytuacje, na przykład utrata pracy czy ciężka choroba. Jeśli ktoś nie posiada żadnych oszczędności, to w takiej sytuacji nagle staje w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, żeby posiadać jakieś finansowe zabezpieczenie na wypadek jakiś komplikacji w życiu. Mają takie na pewno łatwiej będzie pokonać trudności, bez potrzeby podejmowania jakiś dramatycznych kroków.

Realizacja swoich celów i pasji

Każdy z nas ma jakieś cele w życiu i pasje, którym się oddaje. Mając odłożoną większą kwotę na koncie można te pasje czy cele realizować, bez ryzyka, że się nagle zawali domowy budżet. Posiadanie celu, na przykład wycieczki czy zakupu nowego samochodu, to także większa motywacja do tego, żeby za oszczędzanie się zabrać.

Planowanie wydatków

Oszczędzanie zmusza w pewnym sensie do tego, żeby zacząć planować i racjonalizować swoje wydatki. Bardzo pomocne w tym może być prowadzenie szczegółowego budżetu, co pozwoli na dokładną ocenę tego, na co i ile się wydaje. Już po pierwszym miesiącu może się okazać, że spore kwoty idą na rzeczy, z których można zrezygnować lub mieć je znacznie taniej. A dodatkowo budżet pozwoli na zaplanowanie swoich wydatków, wraz z przeznaczeniem odpowiedniej kwoty na oszczędności.

Komfort psychiczny

Dla wielu osób życie od pierwszego do pierwszego to duże obciążenie psychiczne – za każdym razem trzeba się martwić, czy wystarczy pieniędzy na zapłacenie rachunków. Dlatego posiadanie jakiś oszczędności na pewno znacząco zwiększa komfort psychiczny, i sprawia że żyje się ze znacznie mniejszą presją.

Dzieci

Każdy, kto ma dzieci na pewno chce zadbać o ich przyszłość. A wydatki na nie są naprawdę duże, począwszy od jedzenia i ubrań, a skończywszy na edukacji. Dlatego też mając oszczędności można zapewnić swoim dzieciom znacznie lepszy start w dorosłe życie, a także im pomóc w tym, żeby same się usamodzielniły.

Sprawdz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze