Od jakiegoś czasu coraz częściej można usłyszeć o czymś takim jak wirtualna rzeczywistość. Większości osób będzie się ona kojarzyło ze światem gier, ale tak naprawdę jej zastosowanie jest znacznie szersze. O tym, czym jest i gdzie można zastosować wirtualną rzeczywistość opiszemy dokładnie w poniższym artykule.
Co to jest wirtualna rzeczywistość
Jeśli komuś na hasło wirtualna rzeczywistość w pierwszym skojarzeniu przychodzą duże, zakrywające oczy gogle, to jest to jak najbardziej zrozumiałe. Właśnie gogle stały się znakiem rozpoznawczym tej nowatorskiej, niezwykłej technologii, ale tak naprawdę ma ona znacznie więcej możliwości. Pod pojęciem wirtualnej rzeczywistości rozumiemy trójwymiarowe obrazy, stworzone przy pomocy zaawansowanych technologi informatycznych. Komputer generuje otoczenie, przedmioty i zdarzenia, zarówno prawdziwe jak i fikcyjne, w wielu przypadkach są to naprawdę rozbudowane światy, jak ma to miejsce w przypadku gier komputerowych. Ten wirtualny świat powinien wyglądać, i coraz częściej wygląda jak prawdziwy, i prawdziwe zaczynają też być doznania osób korzystających z VR. Nie jest to łatwym zadaniem, bo nasze zmysły bardzo dobrze sobie radzą z rozróżnieniem prawdy od fikcji, ale współczesne komputery są tak mocne, że świetnie sobie z tym radzą. Co ciekawe, próby odtworzenia wirtualnego świata były podejmowane już w połowie ubiegłego wieku, mimo że moc komputerów była wtedy bardzo mała. Niemniej wszystkie te wynalazki w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju tej technologii, która dzisiaj święci swoje triumfy.
Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości
Pierwsze próby pokazania wirtualnego świata mogą dziś przywołać lekki uśmiech na twarzy, ale trzeba pamiętać o tym, jakie możliwości technologiczne mieli naukowcy przed laty. Dzisiejsze komputery dysponują potężną mocą obliczeniową, dzięki czemu coraz lepiej sobie radzą z generowaniem VR. Technologia ta oczywiście znalazła przede wszystkim zastosowanie w branży rozrywkowej, bowiem gracze bardzo chętnie testują takie nowinki, ale też rozwija się w różnych gałęziach przemysłu czy edukacji.
- Gry komputerowe
Założyć na oczy gogle, odciąć się od rzeczywistego świata i zagłębić w wykreowanym przez komputer – coraz więcej gier oferuje takie możliwości. Wirtualna rzeczywistość przeniosła granie na zupełnie inny poziom rozrywki, zarówno jeśli chodzi o obraz i dźwięk, jak również dotyk. Coraz powszechniejsze są bowiem urządzenia, które imitują właśnie kwestię dotyku, takie jak na przykład kontrolery, pady, dżojstiki, ale też słuchawki, rękawiczki czy kombinezony. Te ostatnie mają na celu zapewnienie realnych odczuć dotykowych, i świetnie sobie w tej roli radzą. Tak naprawdę dzięki VR można stać się nie tylko widzem, ale też aktywnie korzystać z wirtualnego świata.
- Biznes
Technologia VR ma też coraz większe znaczenie w innych dziedzinach życia, coraz częściej sięga po nią na przykład przemysł i biznes. Wiele linii produkcyjnych przed uruchomieniem zostało przeniesionych do wirtualnego świata, co pozwoliło przyjrzeć się ich działaniu i wyłapać błędy i niedociągnięcia.
- Edukacja
Ogromną zaletą wirtualnej rzeczywistości jest to, że podejmowane tam działania nie przenoszą się na prawdziwe konsekwencje. Dzięki temu przyszły lekarz może operować pacjenta a pilot uczyć się lądować bez ryzyka, że coś poważnego się stanie. Daje to ogromne możliwości jeśli chodzi o naukę, i faktycznie w tym obszarze technologia ta bardzo mocno się rozwija. Szkolenie lekarzy, pilotów, chemików czy kierowców bez ryzyka poniesienia konsekwencji znacznie zwiększa efektywność takie nauki i lepiej przygotowuje do wykonywania nowego zawodu.
- Przyszłość wirtualnej rzeczywistości
Technologia VR cały czas się rozwija, i cały czas pokonywane są kolejne jej ograniczenia. Na pewno duży wpływ ma intensywny rozwój technologii komputerowej, co przekłada się na większą moc obliczeniową. W wielu dziedzinach życia możliwości zastosowania VR są jeszcze nieodkryte, w wielu jest jeszcze dużo miejsca na to, żeby ją efektywnie wykorzystać.