Większość mieszkań w blokach posiada mniejszy lub większy balkon. Może on stać pusty i niewykorzystany, ale można go też w jakiś ciekawy sposób zaaranżować. Warto zatem poznać kilka pomysłów na to, co można zrobić ze swoim balkonem.
Dlaczego balkon jest tak pożądany
Nie ma chyba właściciela mieszkania, który twierdziłby że balkon nie jest mu potrzebny, za to osoby, które go nie mają, bardzo ubolewają nad tym faktem. Przede wszystkim balkon to dodatkowa powierzchnia, z tym że znajdująca się na zewnątrz. Można go zagospodarować na bardzo różne sposoby. Wiele osób wykorzystuje to miejsce do suszenia prania, inne traktują jako podręczny magazyn, a jeszcze inne próbują coś ciekawego zaaranżować. Balkony mogą mieć bardzo różną wielkość, wiele nie przekracza powierzchnią metra kwadratowego, a inne mają tych metrów kilkanaście. Jednak bez względu na to, jak duży balkon będzie, to jego właściciel może się uważać za szczęściarza. I nawet jeśli rozmiary będą niewielkie, to powinien zadbać o to, żeby coś ciekawego na swoim balkonie zrobić.
Jak można wykorzystać balkon
Pomysłów na wykorzystanie balkonu jest całe mnóstwo. Oczywiście w dużym stopniu będzie to uzależnione od tego, jaki duży ten balkon będzie. Zupełnie inne są bowiem możliwości przy powierzchni kilku czy nawet kilkunastu metrów, a inne przy niewielkim balkonie mających mniej niż metr. Ale nawet na takim malutkim balkonie można wygospodarować miejsce na postawienie stolika i dwóch krzesełek, i urządzić świetne miejsce do wypoczynku. Niejednokrotnie ta nieduża powierzchnia jest właśnie zaletą, bo bardziej mobilizuje właściciela do tego, żeby coś kreatywnego i ciekawego wymyślił.
- Kącik do odpoczynku
Jednym z częściej wybieranych pomysłów na urządzenie balkonu jest zrobienie na nim miejsca do wypoczynku i relaksu. Przebywanie na świeżym powietrzu jest zawsze pożądane, a balkon idealnie się do tego nadaje. W zależności od dostępnego metrażu można postawić na wygodne, komfortowe meble, takie jak sofy, fotele czy kanapy. Jeśli ktoś chce, to może również pomyśleć o hamaku, pamiętając tylko żeby go odpowiednio mocno zamontować. Do tego na pewno przyda się jakiś stół czy stolik – czy to do postawienia filiżanki z kawą, czy zjedzenia posiłku lub zagrania w jakieś gry. Meble na balkon mogą być bardzo różnorodne. Świetnie sprawdzają się w tej roli meble ogrodowe, które są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także ładnie się prezentują. Dużą popularnością cieszą się stoliki czy miejsca do siedzenia wykonane z palet drewnianych, jeśli ktoś ma jakieś zdolności manualne, to sam bez problemów takie sam zrobi. W przypadku bardzo małych balkonów też jest kilka ciekawych możliwości, na przykład składane krzesełka i stoliki, które można postawić w jednym miejscu i w razie potrzeby rozkładać.
- Kwietnik
Mając miejsce na zewnątrz można pomyśleć o udekorowaniu go kwiatami. Wiele gatunków świetnie nadaje się do hodowli na balkonie, i będą cieszyć swoim widokiem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Trzymanie kwiatów na balkonie jest nieco większym wyzwaniem niż w przypadku ogrodu. Ale obecnie nie ma żadnego problemu z tym, żeby znaleźć odpowiednie akcesoria i dodatki, pomagające w odpowiednim zorganizowaniu wszystkiego. W sklepach są do kupienia na przykład wiszące doniczki, idealnie sprawdzające się na balustradach, różnego rodzaju stojaki i stelaże, a także mnóstwo donic i pojemników do postawienia na podłożu. Nie bez znaczenia jest także kwestia ekologii, kwietnik na balkonie będzie bowiem przyciągał wiele owadów i dawał im schronienie.
- Ogródek
Niektórzy właściciele balkonów idą jeszcze krok dalej i zaczynają hodować na balkonie różne owoce i rośliny, których wybór jest naprawdę duży. Zielona cebulka, szczypiorek, marchewka czy pomidory – nie ma to jak wyjść za drzwi i zerwać ze swojego ogródka, co z tego że na balkonie. Co ważne, takie warzywa można mieć bez żadnej chemii i sztucznego wspomagania, co na pewno będzie bardzo pożądane dla zdrowia.